Kürt Jeopolitiğinin Türk Dış Politikasına Etkileri
% 28indirim

Kürt Jeopolitiğinin Türk Dış Politikasına Etkileri

-Tarihsel Bir Perspektiften-
  • 25,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

20. yüzyılın konjonktürü sonucunda her biri Ortadoğu'nun ulus-devletleri arasında bölünen Kürt Jeopolitiğinin; yeni yüzyılla birlikte, sahip olduğu tarihsel birikim ve toplumsal motivasyonla giderek kendi bölgelerinde özerklik / bağımsızlık temelindeki taleplerle ortaya çıkması, bölge ölkülerinin güvelik kaygılarını üst seviyeye çıkarmıştır.


1990'lardan itibaren hızla özerklik çabaları sergileyen ve bunu büyük oranda başaran ve bu çabaların giderek devletlemme emareleri gösterdiği Irak Kürdistanı'nın siyasi faaliyetlerine şimdilerde Suriye Kürdistan (Rojava) eklenmiş durumdadır. Statükoculuk ile Güvenlik algısının dış politikasında önemli belirleyen olduğu Türkiye ise, bu gelişmeler karşısında hazırlıksız yakalandığı gibi, söz konusu gelişmelere karşı çoğunlukla klasik güvenlikçi refleksler sergilemektedir. Bilhassa kürt Jeopolitiği'ne dönük  sergilenen bu klasik güvenlikçi refleksler, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını azaltmadığı gibi çoğu yerde daha da büyümesine neden olmuştur.


Tarihsel pespektiften ele alınan bu çalışmada Kürt Jeopolitiğinin Türk dış politikasına etkilerine dönük analizler yapılmaya çalışıldığı gibi, Kürt Jeopolitiği ile Türk dış politikası ekseninde, geçmiş deneyimlerden hareketle geleceğe dönük bazı çıkarsamalarda bulunulmaya çalışılmıştır.Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.