Kusursuz Sorumluluk Haksız Fiil Sorumluluğu ve Tazminat Hukuku

Kusursuz Sorumluluk Haksız Fiil Sorumluluğu ve Tazminat Hukuku

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eserde zararı doğuran olay, zarar verenle zarar gören arasında bir hukuki ilişki, bu ilişkinin bir kusura dayanıp dayanmadığı çerçevesinde kusursuz sorumluluk ve Kusuru dayanan haksız fiil sorumluluğu ayrıntılı olarak incelenmiştir.


Zararın giderilmesi için zararın ve tazminatın tespiti önemlidir. Tazminat davalarında birinci aşama zararın hesaplanması ikinci aşama ise tazminatın hesaplanmasıdır. Bu konuda tüm ayrıntılar kitapta yer almıştır.


Eserde son yıllarda yapılan tüm mevzuat değişiklikleri değerlendirilecek tamamı işlenmiştir. Yine maddi ve manevi tazmina davaları ile davaların ön hazırlığı, davanın açılması ile kararın kesinleşmesine kadar olan tüm aşamaları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununa ve 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununa göre ayrıntılı şekilde incelenmiştir.


Özellikle uygulayıcılara faydalı olması bakımından ilgili konuların hemen arkasına Yargıtay'ın en yeni emsal ve ilke kararlarından örnekler verilmiştir. Yargıtay kararları gelişigüzel dizilmeyip her konuya göre bölümlendirilmiş ve yararlı olacağı düşünülen kararlar özetlerle verilmiştir. Yer yer örnek Yargıtay kararı ve dava üzerinden Yargıtay kararları değerlendirilerek eleştiriler yapılmıştır.


Ayrıca kitabın son kısmına yine uygulayıcılara faydalı olması bakımından incelenen tazminatların hesaplama yöntemleri, hesaplanmasına yönelik bilirkişi raporları ve bu raporların hazırlanışında kullanılan tablolar eklenmiştir.


Her alanda olduğu gibi hukuk alanında da teori ve pratik bir birini bütünlemektedir. Bu eser de teori ve pratiğin birleştiği alan olan uygulamaya yönelmiş ve tüm hukukçuların hizmetine sunulmuştur.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.