Locke Lamora’nın Yalanları
% 13indirim

Locke Lamora’nın Yalanları

  • 25,00 TL21,75 TL

    hopi kampanyası
    1,09 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Locke Lamora’nın Yalanları en sevdiğim on kitap arasında bulunuyor. Belki de ilk beştedir. Kitabı okumadıysanız, okumalısınız. Okuduysanız, muhtemelen yeniden okumalısınız…” -Patrick Rothfuss

“Canlı, orijinal ve çekici. Muhteşem bir şekilde yazılmış.” -George R.R. Martin

 

“Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğney­le ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk… çok fazla çalıyor.”

Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr’un Belası’nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek…

Camorr’un Belası’nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir.

İşte o efsanevi “Bela” narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora’dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke’un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir.

Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır.

Yarattığı dünya ve kuvvetli kalemi sayesinde Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson gibi isimlerle adı sık sık anılan Scott Lynch, çarpıcı romanı Locke Lamora’nın Yalanları’ında bir macera kitabının sürükleyiciliğini, bir fantastik kitabın yaratıcılığıyla birleştirip üzerine George R. R. Martin’in okuyucuyu beklemediği yerden vurmayı başaran anlatımını katıp, bizlere eşsiz bir hayal dünyası sunuyor.


İnsanlar, yaşamlarında hak etmedikleri halde herhangi bir şeyi elde ettikleri takdirde şansım yaver gitti derler ve sevinirler. Ama bizde bir söz vardır ya karamanın koyunu sonra çıkar oyunu diye işte böyle bir şansta aynı buna benzemektedir. Çünkü bu tip şansların içerisinde barındırdığı oyunlar, zamanla ortaya çıktıkça insanlar, bu seferde şansımın içine tüküreyim demeye başlarlar. Scott Lynch, Locke Lamora’nın Yalanları eserinde hak edilmeyen iyi şans, içeriğinde tuzaklar barındırır diyerek böyle şanslarla karşılaştığımız zaman pek fazla sevinmemizi ve dikkatli olmamızı tavsiye etmektedir. İnsanların, günlük yaşamlarını akşam eve gittikleri zaman izleme fırsatları olsa kendilerinden utanırlardı. Çünkü kendilerini haklı göstermek ya da zor durumlara düştüğü zaman bu zor durumlardan kendilerini kurtarmak için kılıktan kılığa giriyorlar. Scott Lynch, Locke Lamora’nın Yalanları eserinde insanlar, asıl kılık değiştirmeyi yüzlerini boyamakla değil, kalplerinden gelenlerle yapmaktadır diyerek bir nevi kendimize gelmemiz ve kendimiz olarak yaşamamız için bir hatırlatma yapmıştır. Kendi olarak yaşayan insanlar, en zor durumlarda bile kılıktan kılığa girmeye ihtiyaç duymaz, sorumluluklarının bedelini ödemeyi bilirler.  Yazara göre yıllar, bizlere zaman üzerinden bir oyun oynamakta ve yaşamımızda hiçbir şey yapmasak bile saygınlığımızı artırmaktadır. Buna örnek olarak da toplum içerisinde kırkında nasihat veren insanlar, geveze olarak nitelenirken yetmişinde nasihat veren insanlar, alim olarak nitelenmektedir demiştir. İnsanlar, izledikleri bir film kendilerini sarıp sarmalamışsa bittiği zaman üzülürler. Bazı kitaplarda filmler gibi insanları sarıp sarmalar ve insanlar, kitap bittiği zaman keşke yazar, bir bu kadar daha yazsaydı derler. Scott Lynch, Locke Lamora’nın Yalanları eseri de kurgusuyla ve olayların insanların ruhlarını sarıp sarmalamasıyla tam da böyle bir kitaptır. Fantastik kurguyu seven insanlar, bu eseri birbirlerine öve öve bitirememektedirler. Eseri okurken her an her şeyin olabileceğini sezinliyorsunuz ve bu da heyecanınızın artmasını ve dikkatinizin dağılmamasını sağlıyor. Bu eserde, Locke Lamora’nın sıra dışılığına ayrı bir hayranlık duyacaksınız. Belki de bi zamanlar böylesine sıra dışı olmak için verdiğiniz mücadeleleri hatırlayacaksınız.        Scott Lynch, 1978 yılında Minnesota’da dünyaya gelmiştir. Locke Lamora’nın Yalanları, hem kendisinin hem de centilmen piç serisinin ilk eseridir. Yazar, Locke Lamora’nın Yalanları eseri ile fantastik kurgu alanında büyük bir sıçrama yapmıştır.
Yorum Sayısı: 3

Yazarın yarattığı fantastik dünyada sıra dışı kişilerin yarattığı gerilim içerisinde sürükleyici bir macera ve bu serinin devamını sağlayacak merakı cezbeden bir hikaye. Fantastik edebiyatın kaliteli bir örneği. Serinin ikinci kitabını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

E
Ersin Aksu  -   27.02.2016

Locke Lamora ve centilmen piçler hırsızlık çetesi zenginlerin evlerine girerek çok rahat bir şekilde bu evleri soymaktadırlar. Locke Lamora ve centilmen piçler, zenginlerin evlerini soymakta olduğu kadar yalan söylemekte de mahirdirler. Öyle ki tek ayaklarının üstüne bir dünya yalan ve dolan söyleyerek akıl karıştırırlar. Ama Locke Lamora ve centilmen piçler çetesinin başı öyle bir belaya bulaşmıştır ki bu beladan yakayı sıyıramazlarsa sonu ölümdür. Scott Lynch, Locke Lamora’nın Yalanları eseri...devamını oku

A
Ahmet Serkan  -   19.06.2016

Bu seriye aşığım. Epik fantastik dalında yazılmış en iyilerden ilk üçe girebilir

B
Beyza Nur Karaağaç  -   11.02.2016