Magnus Chase ve Asgard Tanrıları - 1 Yaz Kılıcı
% 19indirim

Magnus Chase ve Asgard Tanrıları - 1 Yaz Kılıcı

  • 30,00 TL24,30 TL

    hopi kampanyası
    1,22 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Magnus Chase’in başına o güne dek yeterince iş açılmıştı.


İki yıl önce annesinin kendisine kaçmasını söylediği o korkunç geceden beri Boston’da sokaklarda yaşıyor, polisten ve sosyal hizmetlerden yalnızca kafasını kullanarak kurtuluyordu.


Magnus bir gün peşine bir başkasının düştüğünü öğrendi:


Annesinin kendisini tembihleyerek uzak durmasını söylediği dayısı Randolph. Ancak Magnus, dayısından kaçmak isterken onun avucunun içine düşüverdi. Randolph ise İskandinav tarihiyle ilgili bir şeyler geveleyip Magnus’a bir yerlerde doğuştan hak ettiği bir şey olduğunu söyledi:


Binlerce yıldır kayıp olan bir silah.


Randolph konuştukça eksik parçalar bir bir tamamlandı.


Asgard tanrıları, kurtlar ve Kıyamet Günü hakkındaki efsaneler Magnus’un hafızasında yeniden şekillendi. Ancak fazla vakti yoktu, çünkü o an bir ateş devi Boston’a saldırmakta ve Magnus’a kendi güvenliği ile binlerce masum insanın yaşamı arasında bir seçim yapmaya zorlamaktaydı…


Bazen yeni bir yaşama başlamanın tek yolu, ölmektir.


Rick Riordan, Yaz Kılıcı eseri fantastik ve mitoloji seven okurların kaçırmaması gereken bir eserdir. İnsanlar hayatta bazen öyle hatalar yaparlar ki hayata yeniden başlayabilmeleri için ancak ölmeleri gerekir. Bu eserin konusu da böyle bir hatanın üzerine temellendirilmiştir.   

Rick Riordan, Yaz Kılıcı eserinde İskandinav mitolojisini ele almıştır. Eserin kahramanlarından Magnus annesiyle beraber yaşamını devam ettirmektedir ve babasını hiçbir zaman tanımamıştır. Bir gün evlerinde yangın çıkar ve annesini yangında kaybeder. Annesi yangında ölmeden önce Magnus’a kaçmasını, kimseye güvenmemesini ve saklanmasını söyler. Annesi dayısına da güvenmemesini söyleyince Magnus kaçıyor ve iki yıl gibi uzun bir süre Boston’da sokaklarda yaşıyor. Magnus, polisten ve sosyal hizmetlerden ise kaçmayı tamamen zekası sayesinde başarıyor. Ancak Magnus, annesinin kendisine güvenmemesi gerektiğini söylediği dayısının da peşinde olduğunu öğrenir. Magnus, dayısından uzak durması gerektiğini bildiği için ondan kaçarken dayısının eline düşüverir. Dayısı, Magnus’a İskandinav tarihi hakkında bir takım şeyler anlatarak ona doğumundan beri hak ettiği bir şey olduğunu söyledi. Ancak dayısı da o şeyin nerede olduğunu bilmiyordu. Dayısı, Magnus’a binlerce yıldır kayıp bir silahtan bahsederken dayısı konuştukça Magnus, Puzzle’ın eksik olan parçalarını tamamlıyordu. Asgard Tanrıları, kurtlar ve kıyamet günü ile ilgili Magnus’un eskiden bildiği tüm efsanevi bilgiler kafasında yeni bir şekil almaya başlamıştı. Ancak Magnus’un fazla vakti de yoktu. Çünkü bir ateş devi Boston’a saldırarak Magnus’u bir seçim yapmak zorunda bırakmıştı. Magnus, ya kendi güvenliğini sağlayacaktı ya da masum insanların hayatını kurtaracaktı?

Rick Riordan, Yaz Kılıcı eserinde çok ince mizahlar yaparak okuyucuyu eğlendirirken aynı zamanda güldürebiliyor. Yazarın eserinde okura vermek istediği esas mesaj ise insanların hayatında yapacağı seçimlerin önemidir. Bu gerçekten önemli bir mesajdır. Çünkü insanların hayatları yaptıkları seçimlerden ibaret olduğu için bazı insanlar seçimlerinin meyvesini yerken, bazı insanlarda seçimlerinin bedelini ödemek zorunda kalır.

Yorum Sayısı: 1

Beklentim çok çok çok yüksekti. Ve kitap kesinlikle beklentimi fazlasıyla karşıladı. İlk olarak zaten Rick Riordan en sevdiğim yazarlardan biridir. Ve diğer kitaplarına bakarak değerlendirirsem bu kitaptaki espri anlayışı tüm kitapları yıktı geçti. Cidden o kadar çok güldüm ki bir ara "Dudaklarımı aşağı indirmeme gerek yok çünkü 30 saniye sonra tekrar güleceğim" diye düşündüm. Şuana kadar sadece Tek İsim Tek Kader'de bu kadar gülmüştüm. Bu da ikinci oldu. Onun dışında karakterler müthişti....devamını oku

K
Kitap Muhafızları  -   17.02.2016