Mahalleden Arkadaşlar
% 25indirim

Mahalleden Arkadaşlar

  • 16,50 TL12,38 TL

    hopi kampanyası
    0,62 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tabletlerin, akıllı telefonların olmadığı 90'lar… Belki de çocukların "çocuk"olduğu, "çocuk gibi" oynadığı son yıllar… Küçükçekmece'nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü "mahallenin reyisi" İsmet'in gözüne, dahası çetesine girmek için bin bir takla atan Selçuk'un, bu uğurda iki arkadaşıyla birlikte çete kurup mahallenin altını üstüne getirmesinin mizah dolu hikayesi…


Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Çalgı Çengi gibi unutulmaz film ve dizilerin senaristi Selçuk Aydemir, 9 yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, başarma hırsını ve bu hırs uğruna yaşadığı trajikomik anıları yine 9 yaşında bir Mahalleden Arkadaşlar, bakkalı, camisi, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, has abileri, dırdırcı kadınları, fırlama çocukları, Amigaları, renkli civcivleri, fragmanlı sinemaları, halı saha maçları ile 90'ların mahalle hayatına kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor.


"Hey gidi günler…" demek de, "Bak, bunu ben de hatırlıyorum," demek de, "Ayy, bunu biz de yapmıştık!" demek de serbest. Selçuk Aydemir'den eğlenceli, heyecanlı, doludizgin akan bir kitap…


Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar eserinde bilgisayarın, cep telefonlarının ve tabletlerin çocukların hayatına hakim olmadığı, her çocuğun mahallesinde sokaklarına çıkıp arkadaşlarıyla türlü türlü oyunlar oynadığı, mahalle arkadaşlığının büyük önem arz ettiği 90’lı yılları okurlarına anlatarak onların içlerinden bir şeylerin akıp gitmesine neden oluyor. Bu eseri çocukluğunu 90’lı yıllarda yaşamış olan herkes okuyarak güzel bir nostalji yapabilir. Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar eserinde her okurun eserden zevk almasını sağlayacak mahalle dilini kullanmış olsa da dil edebi dil özelliklerinden de izler taşımaktadır. Yazar bu eserinde çocukluğunu 90’lı yıllarda geçirmiş insanlara, bazen güldürerek bazen de hüzünlendirerek çocukluk anılarını, çocukluk arkadaşlarını, bu arkadaşlıkların ne kadar değerli olduğunu, yaşadığı mahalledeki insanların birbirleriyle insanın yüreğini ısıtan sıcak ilişkilerini çocukluklarını tekrar yaşatarak anımsatıyor. 90’lı yıllarda çocukluğunu yaşamış olan herkesin çocukluğuna dair bir şeylerin izini mutlaka bulacağı geçmişe tebessüm ettiren bu eseri çevrenizde yaşayan dostlarınıza da tavsiye ederek onlarında çocukluklarına bir gezinti yapmasını sağlayabilirsiniz. 90’lı yıllarda çocukluğunu geçirmiş olan herkes bu eseri okuduktan sonra vay be ne günlerimiz ve ne anılarımız vardı zamanında diyecektir. Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar eserinde hikayenin kahramanı Selçuk’un Küçükçekmece’de küçük ama huzurlu ve mutlu geçirdiği çocukluğunu kaleme alarak okurlarını çocukların son kez çocuk olduğu 90’lı yıllara yolculuğa çıkarıyor. O yıllarda her mahallenin reisi olduğu gibi Selçuk’un yaşadığı mahallenin de reisi İsmet isminde bir delikanlıydı ve Selçuk, İsmet’in çetesine girmek için elinden geleni yapıyordu. Selçuk, bu hedefine ulaşabilmek için mahallede bir çete bile kurmuş ve mahalleyi alt üst etmişti. Yazar, çocukluğunuzu dokuz yaşında bir çocuğun bakış açısından mizah dolu bir hikaye ile yad etmenizi sağlıyor. Bu hikayede, çocukluğunuzu geçirmiş olduğunuz mahallenin camisini, bakkalını, arkadaşlarınızı, komşularınızı, o dönemin insanın yüreğini ısıtan sıcaklığını bulacaksınız. Bu eser, kesinlikle basit bir çocukluk anısı değil, çocukluğunuzun edebiyat dünyasından yansımasıdır. Ayrıca bu eseri çocuklarınıza da okutarak kendi çocukluğunuzun nasıl olduğu hakkında onunda fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Selçuk Aydemir, 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, düğün dernek, kardeş payı, işler güçler, çalgı çengi gibi filmlerin senaristliğini yapmıştır. İstanbul Üniversitesi, Uçak Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
Yorum Sayısı: 9

Okuduğum en komik ve güzel kitaplardan biri alın bu kitabı okuyun :)

A
Alican Yıldırım  -   09.02.2016

Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar eserini öncelikle yaşamsal sıkıntıları nedeni ile uzun süreden beri yüzü gülmeyen, hatta gülmeyi unutmuş olan insanlar, okumalı ve bolca gülerek gülmedikleri o günlerin acısını çıkarmalıdır. İnsanlar, çocukluklarına saplantılı bir hayat yaşamayı severler. Bir insan, 1000 senede yaşayacak olsa çocukluk yıllarını ve çocukluk arkadaşlarını unutamaz. Çocukluğunu 90’lı yıllarda yaşamış olan insanlar, bu eseri okuyunca çocukluklarını yad ederek keyifli bir...devamını oku

O
Orhan Yılmaz  -   19.06.2016

Kitabı okurken kaç kere sesli olarak güldüğümü hatırlamıyorum. O kadar güzel bir anlatımla yazılmış ki, aslında bir çocuk ama bir dahinin zekasına sahip bir dille konuşuyor sizinle :) Konuşma tarzı, kurduğu cümleler sizi etkiliyor kitap boyunca.

İşler Güçler - Kardeş Payı - Çalgı Çengi'nin yazarı olan Selçuk Aydemir'in tarzını bu kitapta da aynen görüyorsunuz. Hatta bazı cümleleri Ahmet Kural seslendiriyormuş gibiydi.

Birkaç günde okunacak eğlenceli bir kitap arıyorsanız...devamını oku

Y
Yasemin Şahin  -   04.04.2016

kahkahalarla okumayan duymadım henüz kendilerini, hele ki 90'lar çocuğuysanız kaçırmamanız gerekenlerden .

Ş
Şeyda Oymacı  -   17.03.2016

Okurken kendi çocukluğunuzdan çokça iz bulacağınız ve bazen de kahkahalar atarak bir çırpıda bitireceğiniz bir eser. Tavsiye ederim :)

T
Taner Akmercan  -   10.03.2016

Eğlenceli çocuklar ve 90'lardaki mahalle hayatından komik bir kesit. Adeta resimsiz bir çizgi roman. Pazar kahvaltısından sonra bi cafe'de veya bi köşede hızla okuyup bitirmelik bir eğlencelik. Hızla akan bir oğlan çoçuğu hikayesi.

M
Miray Beşevli  -   08.03.2016

samimi ve içten bir anlatımı var ve akıcı sadece keşke bu kadar kısa olmasaydı demiştim :)

H
Hatice Çağlar  -   02.03.2016

bitmemesi için çok çaba harcadım.sırada liseden arkadaşlar var..

S
Sümeyye Karadaş  -   23.02.2016

İlk sayfasından son sayfasına kadar yüzünüz gülecek emin olun. Hić bitmesin istedim.

S
Selim Yılmaz  -   19.02.2016