Makamlarla Türk Din Musikisi Eğitim Seti (Kitap + 4 CD)

Makamlarla Türk Din Musikisi Eğitim Seti (Kitap + 4 CD)

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Türkiye'de ilk kez dini musiki alanında yapılan bir eğitim setidir. Sürekli tartışılan konulardan birisi ezanı ve Kur'an'ı güzel okuma konusudur. Ypılan çalışmada Rast -Hüzzam - Uşşak - Hüseyni - Hicaz - Acemaşiran - Nihavend - Seğah ve Saba olmak üzere Dokuz Makamda İlahiler-Ezan-Kur'an-Kaside-Mevlid-Müezzinlik-Kamet icralarından oluşmaktadır. Bir kitap ve dört CD'den oluşan eser içerisinde Arapça bilmeyen meraklıları için eserler Latin harfleri ile de yazılmıştır. Eski Türklerden Cahiliye Dönemi musikisine; Farabi, el-Kindi, İbn Sina'nın musiki anlayışından Osmanlı musikisine kadar birçok konuda bilgi alabileceğimiz bir kitap. Tarihi bilgilerin yyanı sıra İslam'ın Türk Müziği ile birleşmesinden ortaya çıkan formların anlaşılabilir bir dille anlatıldığı bu eser, temel müzik bilgilerini içermekte. İmamlar, Müezzinler, İmam-Hatip Lisesi, İlahiyat Fakültesi, Kur'an Kursu ve Hizmet içi Eğitim Kursları öğrencileri ile halk içerisinde bu işe gönül vermiş insanların ezanı, kameti, müezzinliği, makamlarına göre ilahileri, makamla Kur'an okumayı ve mevlid-i şerifin doğru telaffuzunu öğrenebilecekleri bir eğitim seti. Makamlarla Dini Musiki Eğitim Seti, daha önce konu üzerine herhangi bir bilgisi olmayan bir öğreniye göre tasarlanmıştır. Eserlerde makamlar arasında geçiş yapılmamış (Geçki), öğrenmeyi kolaylaştırmak için basit nağmelerle makamların karakteristik özellikleri esas alınarak seslendirme yapılmıştır. Projesi Ubeydullah Sezikli tarafından yapılan eserin, musiki tarihi ile ilgili bölümleri Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Yrd. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli tarafından yazılmıştır. Eserler; Aziz Bahriyeli (Mevlid), Adem Kemaneci (Kur'an-ı Kerim), Ubeydullah Sezikli (İlahiler), Ender Doğan (Hüseyni makamı), Hadi Duran (Nihavend-Acem Aşiran makamı), Fatih Koca (Segah -Uşşak makamı), Hasan Çakmak (Saba-Hüzzam makamı) ve Ubeydullah Sezikli (Rast-Hicaz makamı) tarafından seslendirilmiştir.

CD1

Rast

1.Rast Peşrev 2.İster İdin Allah’ı Buldun İse Ne Oldu 3.İntisâbım Tâ Ezeldendir Cenâb-ı Ahmed’e 4.Ey Âşık-ı Dildâde 5.Muallâ Gavsi Sübhâni 6.Erler Demine Destur Alalım 7.Mahur Salât 8.Rast Ezan 9.Rast İhlâs Sûresi 10.Rast Kâmet 11.Rast Tesbîhat  12.Rast Kasîde 13.Rast Mevlid 14.Rast Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

Hüzzam

1.Hüzzam Peşrev 2.Kurretu’l-‘Ayni 3.Rasûl-i Müctebâ 4.Sevdim Seni Ma’buduma 5.Tarîkat Kurb-i Rahman’dır 6.Pîrim Bağdat’ta Yatar 7.Hüzzam İhlâs Sûresi 8.Hüzzam Kâmet 9.Hüzzam Tesbîhat 10.Hüzzam Kasîde 11.Hüzzam Mevlid 12.Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

 

CD2

Uşşak

1.Uşşak Peşrev 2.Bu Akl ü Fikr ile 3.Durmaz Lisânım 4.Bilmem Nideyim 5.Aşk Beni Etti Zebûn 6.Hasbî Rabbî Cellallâh 7.Uşşak Ezan 8.Uşşak İhlâs Sûresi 9.Uşşak Kâmet 10.Uşşak Tesbîhat 11.Uşşak Kasîde 12.Uşşak Mevlid 13.Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

Hicaz

1.Hicaz  Peşrev 2.Ah Nice Bir Uyursun Uyanmaz Mısın 3.Hicran Kucağında Tuttuğum Sırdaş 4.Ben Bir Yâkub İdim 5.Aşk Bezirgânı 6.Buyruğun Tut Rahman’ın 7.Rûy-i Siyahım İle Dergâhe 8.Ben Bu Meclislerde Hikmetler Gördüm 9.Şeribtü Bi Ke’si 10.Hicaz Ezan 11.Hicaz İhlâs Sûresi 12.Hicaz Kâmet 13.Hicaz Tesbîhat 14.Hicaz Kasîde 15. Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

 

CD3

Segâh

1. Segâh Peşrev 2. Segâh Ney Taksimi 3. Segâh Tekbir-Salât-ı Ümmiye 4. Segâh Tekbir 5. Segâh Salât-ı Ümmiye 6. Ben Yürürem Yâne Yâne 7. Gani Mevlam Nasib Etse 8. Ben Bu Aşka Dûş Oldum 9. Derviş Bağrı Taş Gerek 10. Uyurken Seyrimde Kalktım Ağlayu 11. Segâh Ezan 12. Segâh İhlâs Sûresi 13. Segâh Kâmet 14. Segâh Tesbîhat 15. Segâh Kasîde 16. Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

Nihavend

1. Nihavend Peşrev 2. Ah Ey Sipihr-i Gaddar 3. Bu Aşk Bir Bahr-i Ummandır 4. Haktır Allah’ım 5. Güzel Âşık Cevrimizi 6. Allah Allah Rabbüna 7. Nihavend İhlâs Sûresi 8. Nihavend Kâmet 9. Nihavend Tesbihat 10. Nihavend Kasîde 11. Nihavend Kuran 12. Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

Acemaşîran

1. Acemaşîran Peşrev 2. Elveda Bizden Sana 3. A Sultanım Sen Varken 4. Müjde Mü’minler 5. Donandı Her Yer Kandiller İle 6. Neyleyeyim Dünyayı 7. Acemaşîrân İhlâs Sûresi Sûresi 8. Acemaşîrân Kâmet 9. Acemaşîrân Tesbihat 10. Acemaşîrân Kasîde 11. Acemaşîrân Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

 

CD4

Hüseynî

1. Hüseynî  Peşrev 2. Cân ü Dilde Hâne Kıldın Âkıbet 3. Göster Cemâlin Şem’ini 4. Severim Ben Seni 5. Derman Arardım Derdime 6. Milk-i Bekâdan Gelmişem 7. Hüseynî  İhlâs Sûresi Sûresi 8. Hüseynî Kâmet 9. Hüseynî Salâ 10. Hüseynî Tesbîhat 11. Hüseynî Kasîde 12. Hüseynî Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)

Sabâ

1. Sabâ  Peşrev 2. Açıldı Bu Meydan 3. Cud Bi Lutfik 4. Her Sabah Erken  5. Allah Allah Vâhid Lâ Yezâl 6. Gelin Ey Âşıklar Gelin 7. Aynayı Tuttum Yüzüme 8. Sabâ Ezan 9. Sabâ  İhlâs Sûresi 10. Sabâ Kâmet 11. Sabâ Tesbihat 12. Sabâ Kasîde 13. Sabâ Mevlid 14. Sabâ Kur’ân-ı Kerîm (Bakara Sûresi 1-5)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.