Makroekonomi
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kitapta, makroekonominin temel kavramları ve analiz araçları tanıtıldıktan sonra önemli ekonomik modeller tarihsel gelişim perspektifleri çerçevesinde ele alınmış, kampsalı bir şekilde anlatılmış ve uygulamaları gösterilmiştir. Özellikle temel modellerde okuyucuların çağdaş makroekonomik tartışmaların içeriğini ve temel önermelerini kavramaları arzusu ön planda tutulmuştur. Makroekonomik modellerinin analizinden sonra işsizlik, enflasyon, iç ve dış açıklar (ikizi açıklar) gibi makroekonomik sorunlar ayrıntılı bir şekilde tartışılmış, ekonomi politikası uygulamalarının temel sorunları çeşitli yaklaşımlar göz önünde bulundurularak ortaya konulmuştur.

Ekonomik büyüme konusunu ayrı bir bölümde inceleyen kitapta bu konudaki teorik yaklaşımlar ile Türkiye’ye ve çeşitli dünya ülkelerine ilişkin gözlemlere yer verilmiştir. Kitabın, makroekonominin mikroekonomik temellerine (tüketim, tasarruf, yatırım, para arzı ve talebi) ayrılan kısım ile sonlandırılmıştır.

Ayrıca kitabın yazarları tarafından powerpoint programı kullanılarak her bölüm için hazırlanmış sunumlar dersi veren akademisyenlere verilecektir.

 

Konu Başlıkları;

Makroekonominin Temelleri

Temel Makroekonomik Değişkenler

Makroekonomik Analizin Altyapısı: Temel Makroekonomik İlişkiler

Referans Modelleri – I: Klasik Model

Referans Modelleri – II: Keynesyen Model

Para, Faiz ve Milli Gelir: IS–LM Modeli

Uluslararası Ekonomik İlişkiler: IS–LM–BP Modeli

Toplam Talep ve Toplam Arz: AD–AS Modeli

Ekonomik Dalgalamalar: Konjonktür Teorileri

İşsizlik ve Enflasyon

İkiz Açıklar: Bütçe Açıkları ve Dış Açıklar

Ekonomik Büyüme

Tüketim ve Tasarruf

Yatırım

Para Arzı ve Para Talebi


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.