Malcolm X
% 34indirim

Malcolm X

  • 40,00 TL26,40 TL

    hopi kampanyası
    1,32 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Malcolm X’in hikayesi, sadece bir şahsın veya bir ailenin değil, tüm Siyahların, hatta Siyahlara yaptıkları ile hala gündemden çıkmayan bir yönetimin küçük ölçekli ama derinlikli bir hikayesidir.


Bazılarının “Amerika’yı titreten adam”, bazılarının “Amerika’da bir isyan çıkarabilecek veya bir isyanı bastırabilecek tek adam” dedikleri bir büyük mücadele adamının ibretlerle ve acılarla dolu bu hikayesi, engellenemeyen bir özgürlük savaşının, ne pahasına olursa olsun hakikate ulaşma yoluna adanmış yenilmez bir iradenin, insanlık onurunun, insan dirayet ve haysiyetinin hikayesidir...


Bu hikaye aynı zamanda, yeryüzünün her bölgesinde yaptıkları ile tüm insanlığın “yüz karası” haline gelmiş, buna rağmen kendi tarihindeki ve kendi vicdanındaki “kara”yı görmeden, vatandaşlarından bir kısmının “kara”lığına takmış süper paranoyak bir gücün, köle ticaretinden bu yana yaptıklarından hiç pişman olmadığının ve başına gelenlerden hiç ders almadığının içeriden yapılmış gözlemlere dayalı bir belgesidir.


Ölenin değil, öldürenin kaybettiği bir hikaye bu. Şehitlerin öldükten sonra da destansı hikayeleriyle mücadeleye devam ettiklerini gösteren bu kitap, bizi önemli bir insanla tanıştırıyor; çünkü Malcolm’ü anlamak, insanlığı anlamaktır.


Yorum Sayısı: 1

İslam öncesi ve sonrasıyla Malcolm X'in hayatına dair neredeyse her şeyin yer aldığı bir çalışma. Üstelik gazeteci Alex Haley'in Malcolm X'le yaptığı soru cevaplardan oluşan bir kitap. Yeni bir nevi otobiyografi. Böylece inandırıcı. Özellikle Hacc bölümü dikkatle okumaya değer. Çünkü Hacc, Malcolm X için bir dönüm noktası. Kitabın son cümlesini unutamıyorum: "Şan yüce Allah' özgüdür, benim olan tek şeyse günahlarımdır." Son olarak, 99 sayfalık önsözü bir de kitap bittikten sonra okuyun.

M
Mehmet Erturan  -   04.02.2016