Mantıkut Tayr
% 10indirim

Mantıkut Tayr

Kuş Dili
  • 9,95 TL8,96 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Feridüddin Attar ya da tam adıyla Ebu Hamid Feridüddin Muhammed bin Ebi Bekir İbrahim-i Nisaburi, İran´nın en önemli dört şehrinden biri olan Nişabur’da 1136 yılında doğmuş 1221 yılında vefat etmiş ünlü bir İranlı şair ve mutasavvıftır. Hekim ve eczacı olmasından dolayı Attar (aktar) olarak anılır.


Mevlana Celaleddin-i Rumi, Şeyh Galip ve diğer mutasavvıflar tarafından yüceltilen Attar, çoğu günümüze kadar ulaşan pek çok eser bıraktı.


Attar küçüklüğünde Nişabur civarındaki Şadyah´ta babasının attar dükkanına devam ediyor, bir yandan baba mesleği attarlığı öbür yandan ilim ve irfan öğreniyordu. Attar´ın eserlerine bakıldığında iyi derecede Arapça, tefsir, hadis, kelam, fıkıh gibi dini ilimler öğrenimi gördüğünü; hikmet, felsefe, ilm-i nücum, eczacılık gibi akli ve tecrübi ilimlerden anladığı görülür. Ancak bu ilimleri nereden ve kimden öğrendiği hakkında tarihi kaynaklarda yeterli bir bilgi bulunmamaktadır.


Bazı tarihçiler Feridüddin Attar´ın tasavvufta adet olduğu üzere seyahatler yaptığından, Mekke´ye gidip Kabe´yi ziyaret ettiğinden, hatta Şam, Mısır, ve Hindistan´a kadar gittiğinden söz ederlerse de bunlar ispatlanmamış rivayetlerdir. Hayatının sonuna doğru yazdığı Esrarname´de Kabe´yi görme arzusu içinde olması Hicaz´a gitmediğinin delilidir.


Mantıku’t-Tayr Kuş Dili

Mantıku’t-Tayr Kuş Dili

Feridüddin-i Attar

11,9 TL
Pendname

Pendname

Feridüddin-i Attar

9 TL
Mantıku’t-Tayr

Mantıku’t-Tayr

Feridüddin-i Attar

12,75 TL
Terceme-i Pendname-i Attar - Pendname

Terceme-i Pendname-i Attar - Pendname

Feridüddin-i Attar

13,43 TL
Kuşların Dili

Kuşların Dili

Feridüddin-i Attar

15,4 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.