Medarı Maişet Motoru
% 25indirim

Medarı Maişet Motoru

  • 13,00 TL9,75 TL

    hopi kampanyası
    0,49 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Medarı Maişet Motoru Sait Faik'in kaleminden bir ilk romandır. Henüz Yeni Mecmua'da tefrika edildiği sırada (1940-41) dönemin baskıcı siyasi ortamında sakıncalı bulunup roman olarak yayımcı bulmakta zorlanacak ve Sait Faik'in annesinin maddi desteğiyle Ahmet İhsan Basımevi'nden 1944'te yayımlanacaktır. Ancak dağıtılmaya başlanmışken bakanlar kurulu kararıyla toplatılan roman, kimi paragrafları çıkarılarak Birtakım İnsanlar adıyla 1952 yılında okuyucusuna kavuşur. İş Bankası Kültür Yayınları olarak Medarı Maişet Motoru üzerinde yıllardır süren sansürü kaldırıyor ve "tehlikeli" bulunarak çıkarılan kısımları koyu harflerle vererek yapıtı eksiksiz bir şekilde sunuyoruz. (Tanıtım Bülteninden)

Lüzumsuz Adam

Lüzumsuz Adam

Sait Faik Abasıyanık

6,75 TL
Semaver

Semaver

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Son Kuşlar Bütün Eserleri - 1

Son Kuşlar Bütün Eserleri - 1

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Mahalle Kahvesi

Mahalle Kahvesi

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Sarnıç

Sarnıç

Sait Faik Abasıyanık

6,75 TL
Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Havada Bulut

Havada Bulut

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Havuz Başı

Havuz Başı

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL
Şahmerdan

Şahmerdan

Sait Faik Abasıyanık

7,5 TL

            Sait Faik Abasıyanık, Medarı Maişet Motoru eserini okudukça bir aynada kendinizi görüyor gibi oluyorsunuz ve eserin konusuna kendinizi kaptırdıkça kaptırıyorsunuz. Yazarın, kaleme almış olduğu tek roman olan bu eserin içeriğinde okurlar, büyük bir samimiyeti ve hayatın ta kendisini bulacaklardır. Okurlar, günlük yaşantıları içerisinde karşılaştıkları sıkıntılarını, sevinçlerini ve hayat mücadelesini bu eserin içeriğinde hikayeleştirilmiş halde görünce şaşırıyorlar. İnsanın, bam teli vardır ya yazar, tamda o telin üstüne basıyor. Çoğu okurlar, bu eseri okuduktan sonra yazarın, başka romanlarını araştırıyorlar ve tek romanının okumuş oldukları roman olduğunu öğrenince çok üzülüyorlar. Çünkü insanların duygularına gerçek manada hitap edebilen bir yazar bulabilmek günümüz edebiyat dünyasında samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydir.

            Sait Faik Abasıyanık, Medarı Maişet Motoru eseri iç içe geçmiş hikayelerden meydana gelmektedir. Yazarın, okura anlatmak istediklerini lafı dolandırmadan anlatması ve herkesin anlayabileceği yalın bir dil kullanması okurların, eserden hem keyif almasını hem de verilmek istenen mesajı kolayca algılamasını sağlıyor. Yazarın, eserinde yer alan karakterleri o kadar çok benimseyeceksiniz ki onları, en samimi arkadaşınızdan bile kendinize yakın bulacaksınız. Bir sahil kasabasında geçen bu uzun soluklu hikayeyi okurken hiç bitmesin diye dua etmeye başlıyorsunuz. Hele birde yazarın, ilk ve tek romanı olduğunu bilerek okuyorsanız, acınacak bir halde olduğunuzu bile düşünebilirsiniz. Bu eseri okuduktan sonra balıkçıların yaşamış olduğu hayatla ilgili birçok detay bilgiye de sahip oluyorsunuz. Yazar, bu tek romanında da hikayelerinde olduğu denizden, bir aileden ve bu ailenin başından geçenleri sentezlemekten vazgeçmemiştir.

            Yazar ile uzun soluklu bir deniz havası almak isteyenler, bu eseri ellerine alarak okumaya başlayabilirler. Sait Faik Abasıyanık, Medarı Maişet Motoru eseri kaleme alındığı dönemdeki siyasi baskılar nedeni ile yayımcı bulamasa da yazar, annesinin kendisine sağlamış olduğu maddi destek sayesinde bu eserini yayımlatabilmiştir. 1944 yılında yayımlanan bu eser, aradan geçen 72 yıla rağmen halen büyük bir heyecanla okunabilmektedir. Bu da siyasetin ve oluşturmuş olduğu baskının ne kadar lanet bir şey olduğunu göstermektedir.

            Sait Faik Abasıyanık, 1906 yılında dünyaya gelmiştir. Yazar, kullandığı akıcı dil ve ele aldığı toplumsal konular ile bir İstanbul hikayecisiydi. 48 yıllık yaşamının neredeyse yarısını yurt dışında geçiren yazar, hikayelerinde ele aldığı karakterlerinde hep kendini yaşamıştır.  

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.