Medeni Usul Hukukunda Avukatın Delil Toplaması
% 2indirim

Medeni Usul Hukukunda Avukatın Delil Toplaması

  • 65,00 TL63,70 TL

    hopi kampanyası
    3,19 Paracık
    Babil.com'da 49 TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

3. basımı gerçekleşen yazarın bu güncel kitabında, hukuk yargılamasında avukatın taraf adına delil toplama imkanlarını, hukuk sistemimiz bakımından bazı sonuçlara da ulaşabilmek üzere, batı hukukunun taşıyıcısı olan bazı hukuk sistemlerindeki benzer araçlar ile avukatın hukuk sistemindeki yeri ve rolüyle birlikte karşılaştırmalı olarak araştırıyor.

Bu açıdan, elinizdeki kitapta, hukuk bilim alanındaki akademik çalışmalarda başlıca yöntem olarak kullanılan literatür araştırmasının yanı sıra, özellikle incelenen konulara ilişkin değerlendirmelerde daha belirgin olarak, mesleki bir tecrübenin de gözönünde bulundurulduğu görülecektir.

Yazar, araştırmasında, Kıta Avrupa’sı ve Anglo–Amerikan yargılama sistemlerinin karması bir özelliğe sahip olan Japon sisteminde de mevcut olduğunu belirlediği ve temelde Anglo–Amerikan discovery kurumunun bir versiyonu olan, yargılama öncesinde ve sırasında kullanılabilecek bazı taraf/avukat delil toplama araçları ile mahkeme yönetim ve denetiminde bir discovery uygulamasının, Kıta Avrupası yargılama sistemi özelliklerini taşımasına karşın, hukuk sistemimizde de kabul edilebileceği sonucuna ulaşmaktadır.

Bu delil toplama araçlarına tarafın ancak avukat marifetiyle başvurabileceğine inanmakla birlikte, yazar, bu usuli hakkın tarafa aidiyetini belirlemekte ve bunun vurgulanmasının avukatların bu araçlara başvurmasını teşvik edip etkinleştireceğini düşünmektedir.

 

Konu Başlıkları;

Avukatlık Kurumunun Hukuk Sistemi ve Yargılamadaki Yeri

Batı Hukuku Yargılama Sistem ve Modelleri

A.B.D, İngiltere ve Japonya Medeni Usul Hukuklarında Taraf – Avukat Marifetiyle Delil Toplama Yöntem ve Araçları

Avrupa Medeni Usul Kodu Taslağı ve ALI–Unidroit "Ulusötesi Medeni Usul İlke ve Kuralları" Delil Toplama Yöntem ve Araçları

HMK Yargılama Modeli ve Delil Toplama Süreci

Türk Hukukunda Avukatın Bilgi–Belge Toplama Yetkisi

Türk Hukukunda Avukata Delil Toplama Yetkisi Verilmesi


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.