Mehmet Akif - Hayatı, Seciyesi, Sanatı
% 28indirim

Mehmet Akif - Hayatı, Seciyesi, Sanatı

  • 25,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Bir de benim Akif’im var. Bu Akif, hayatımın otuz üç senesidir. Bu otuz üç senede o, bir tek defa bayağı olmadı. Onun iç yüzüne baktığım vakit gökyüzüne, denize bakar gibi ferahlardım. Sonra onun altmış üç senelik hayatını öğrendim; bu ne berrak altmış üç senedir, siyah ve pis tek bir dakikası yoktur.


Fakat dostluğumuz eskiyince, onun kusurlarını görmeye başladım. Bu kadar temiz ahlakıyla bu adam melek olmalıydı. Halbuki melek filan değildi. Herkes gibi insandı. Onu melek olmaktan kurtaran -kurtaran diyorum, çünkü “melek” tatsız şeydir- bir tarafı vardı: Huyu! Çok çetin huyluydu: Mademki onunla dosttunuz, onun gibi düşünecektiniz; onun kızdığı şeye kızacaktınız; onun sevdiği şey sizin için de sevimli olacaktı. Benim puta tahammülüm yoktu. Ve onun tapılacak kadar güzel olan faziletinin lüzumsuz bir külfet olduğunu ona bazen onun sesiyle haykırıyordum, aramızda kavga çıkıyordu.


Bu kavgalar bile tatlıydı. Onun acı tarafı, alınganlığıydı, bazen sizi, sessiz sedasız kendi kendine izah ediyordu: Filan sözü söylemekle ona tariz etmiştiniz. Hatta bazen tebessümünüz tarizdi, bazen da sükûtunuz. 


O anlarda dostluğu demirden leblebiydi.


Üç İstanbul

Üç İstanbul

Mithat Cemal Kuntay

21,6 TL
Üç İstanbul

Üç İstanbul

Mithat Cemal Kuntay

25,2 TL
Sarıklı İhtilalci Ali Suavi

Sarıklı İhtilalci Ali Suavi

Mithat Cemal Kuntay

12,96 TL
Namık Kemal (3 Cilt Takım)

Namık Kemal (3 Cilt Takım)

Mithat Cemal Kuntay

90 TL
Mehmed Akif

Mehmed Akif

Mithat Cemal Kuntay

14,74 TL
Mehmed Akif

Mehmed Akif

Mithat Cemal Kuntay

9,75 TL

            Günümüzde gençlerin en büyük eksikliklerinden biriside Mehmet Akif gibi değerlerimizi iyi tanımamasıdır. Bir millet, bağrından Mehmet Akif gibi bir değeri çıkarmış ise bu değeri gençlerine en iyi şekilde öğretmek zorundadır. Maalesef eğitim sistemimiz bu konuda çok yetersizdir. Bunun içinde Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif: Hayatı, Seciyesi ve Sanatı eseri gençler için ayrı bir önem arz etmektedir. Çünkü bu eserin yazarı, Mehmet Akif’in en iyi arkadaşlarından biridir. Bu nedenle de Mehmet Akif’i ondan iyi anlatacak birini bulmak imkansızdır.

            Hepimiz, Mehmet Akif’i, Safahat eseri ile tanımaya çalışırız. Ama Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif: Hayatı, Seciyesi ve Sanatı eserini Safahat eserini okumadan önce okur ve Mehmet Akif hakkında fikir edinirsek Mehmet Akif’in, Safahat eserini de daha iyi idrak etmiş oluruz. Yazar, bu eserinde Mehmet Akif’in hayatını üç ayrı bölüm üzerinde incelemiştir. Bir nedeni var mıdır bilinmez ama yazar, bu eserinde Mehmet Akif’in ailesi hakkında okurlarına hiç bilgi vermemiş desek yeridir. Ama Mehmet Akif’in, hepimiz için ibretlerle dolu hayatını etkileyici bir anlatımla okumak ve okurken de gözyaşlarınızın yanaklarınızı ıslatmasını istiyorsanız bu eserden mutlaka istifade etmelisiniz. Yazar, bu eserinde Mehmet Akif’in hayatını onunla sohbet ediyormuş gibi samimi bir şekilde okurlarına anlatmaya çalışmıştır. Bazı yerlerde yazarın, kendisini övdüğü hissine kapılsanız da bu hissiniz sizi yanıltıyordur. Çünkü bu eserin yazarı da yaşamını dolu geçirmiş kıymetli insanlardan biridir.

            Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif: Hayatı, Seciyesi ve Sanatı eserine biyografi eseri gözü ile bakmak oldukça yanıltıcı olur. Çünkü bu eser, bir biyografi eserinden çok daha fazlasını okurlarına veriyor. Mehmet Akif’in, anılarının anlatıldığı kısımlarda o kadar iyi yaşam dersleri saklı ki bunlara bulan okurlar, bu eserden en kazançlı çıkanlar olacaklardır. Yazar, bu eserinde okurlarının zihinlerine adeta Mehmet Akif’in portresini çiziyor ve bu değerli insanın yaşamı hakkında okurlarına verdiği bilgiler ile onların ufuklarını açıyor.

            Mithat Cemal Kuntay, 1885 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Vatanseverlik üzerine yazdığı şiirler, Türk Edebiyatının mihenk taşlarındandır. Yazar, edebiyat dünyasında daha çok biyografi yazarı olarak bilinmektedir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.