Mekke’ye Giden Yol

Mekke’ye Giden Yol

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Leopold Weiss, Avrupa’da Madam Gorki ile görüşme fırsatını ele geçirip gazetecilik mesleğine atıldığı ve Ortadoğu’ya gazeteci olarak gönderildiği zaman, bundan sonra hayatını İslâm dünyasında ve Müslümanlar arasında geçireceğini hayal bile etmemişti. Ama kısa zamanda Müslümanların yaşayış tarzı, Batılılardan çok farklı kültürleri ve dünya görüşleri onu bu dünyayı daha yakından tanımaya zorladı. At ve deve sırtında, Mısır’dan Afganistan’a, Yemen’den Rusya’ya kadar uzanan uçsuz bucaksız coğrafyayı 30 sene boyunca gezdi.


Libya bağımsızlık mücadelesine katılan ve Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’de delegeliğini de yapan Yahudi asıllı Avusturyalı gazeteci ve yazar Muhammed Esed, batılı dostlarının ısrarı üzerine bütün hayatını dolduran bu eşsiz macerayı yazmak için B.M.’deki görevinden istifa etti ve dünyanın belli başlı dillerine çevrilen bu kitabı yazdı. Mekkeye Giden Yol, İslâm dünyasının iç yüzünü, canlı gerçeğini ve Batı’ya karşı direniş destanını anlatan üstün bir belgesel olmak yanında eşsiz bir edebî metindir de.


Yorum Sayısı: 1

Yazarın anlatımının akıcılığı ve kullandığı dil ile bir anda kendinizi eserin içinde bulabilir; Tüm bu coğrafya ve düşünce alanındaki serüveninde Esed'e eşik edebilirsiniz.. Edebi değeri yanında Esed'in hayat hikayesi, dönemin toplumsal ve siyasi ortamı vs konularda herhangi bir kitapta bulunamayacak kıymetli bilgileri haiz.. Esed'in Anadolu'ya "yabancı" kalması ve kısmen selefi etki ile zihnindeki olumsuz bazı imajlar ve yanlış bilgiler dışında kitaplığınızda mutlaka bulunması gerekenlerden..

B
Bilal Degirmenci  -   04.02.2016