• Middlesex
    Middlesex
    Middlesex

Middlesex

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"2003 Pulıtzer Edebiyat Ödülü"
"21. Yüzyılın En İyi 12 Romanından biri".
BBC’nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu.

"Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitaptan Biri"
Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey’de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.
Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope’nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası’ndan Henry Ford’un Detroit’ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides’i oluşturacak tüm parçalar. Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex’te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikayesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize.

Jeffrey Eugenides, Middlesex eseriye 2003 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülünü kazanmış bir yazar. Bu kitap ise bir ailenin taşıdığı bozuk genin hikayesi üzerinden toplumsal tabu ve doğmaları alaycı bir dille, akıcı bir şekilde anlatan bir başyapıttır. Bu eser, bugüne kadar üç milyondan fazla okura ulaşmış, insanlara çok şey ifade eden bir destandır. Yazarın dokuz yılda kaleme aldığı bu eseri, toplumsal olaylara karşı okurlarına oldukça geniş bir bakış açısı kazandırıyor. Yazar, bu eserinde oldukça ilginç bir hikaye ile okurlarının karşısına çıkıyor ve adeta günümüzde gündemde tutulmaya çalışılan Reenkarnasyonun çağdaş bir versiyonuyla okurlarını buluşturuyor.

Jeffrey Eugenides, Middlesex eserinde insanların inançları doğrultusunda yaşadıklarını, yaşamış olduğu olayları inançları doğrultusunda yorumlayarak kabullenmeye çalıştığını ve insanların içselleştirdiği her şeyin inançlarından iz taşıdığını vurgulamıştır. Yazar, bu eserinde hikayesini bir insanın iki cinsiyet üzerinden yaşaması üzerine temellendirmiştir. Yazarın, bu eserinde ele aldığı hikaye o kadar sürükleyici ki okuduktan sonra keşke seri halinde yazılmış olsaydı diyeceksiniz. Eserin Türk toplumunda fazla ilgi uyandırmadığı gibi Yunan toplumunda da fazla ilgi uyandırmaması insanların bu tip eserlere karşı pek de hazır olmadığını gösteriyor. Bu eserde, ne kadın ne de erkek ya da hem kadın hem de erkek de diyebileceğiniz hikayenin kahramanı Cal’in hikayesi ile kendinizi yeniden keşfedeceksiniz.

Jeffrey Eugenides, Middlesex eserini okuyan okurlar, bu eserde birçok kadın ve erkek karakter ile tüm bu karakterlerin merkezinde de hermafrodit yani çift cinsiyetli Cal ile karşılaşacaklardır. Cal’in büyükannesi ve büyükbabası Osmanlı zamanında Bursa’da ipek böçekciliği yaparak geçimlerini sağlarlarken Kurtuluş Savaşı olur ve savaş nedeniyle İzmir’e göç etmek zorunda kalırlar. İzmir’den de Türk – Yunan savaşı ve 1922 yılında çıkan büyük İzmir yangını nedeniyle bir gemiye binerek Detroit’e giderler. Eski hayatlarından ellerinde ipek böceklerinin kozalarının saklı olduğu ahşap bir kutuyla bir de rüya tabirleri kitabı anı olarak kalır. Hikayede yer alan sert dönüşümler ise birkaç kuşak sonra kendini gösteriyor ve hikayeyi şekillendiriyor.

Jeffrey Eugenides, 1960 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, romanlarının yanı sıra yazmış olduğu kısa hikayeleri ile de tanınmıştır. Middlesex eseri ile adını Pulitzer Ödüllü yazarlar arasına yazdırmayı başarmıştır. Yazar hem Brown hem de Stanford Üniversitelerinde eğitim almıştır.

Yorum Sayısı: 8

ödülün hakkını veren. kalın olsa da bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap

Ş
Şirin Dedemoğlu  -   12.02.2016

Türkiye'de başlayan ve Amerika'da devam eden, cinsiyet çatışmasını tamamen genetik sebeplerle yaşayan birinin hikayesi. 3. kuşağın gözünden bir aile dramı, hisleri, yaşadıkları. Sizi sıkmadan içine çekecek bir roman. Mutlaka okumalısınız.

E
Emine Sezer  -   15.02.2016

Anlatılan üç kuşağı da büyük bir merakla takip edeceksiniz.

E
Emrah Cangöz  -   28.03.2016

oku empati yeteneğini geliştir

B
Batuhan Peksöz  -   12.02.2016

Sadece bir olay örgüsünden ibaret olmayan, kendinizi romanın akışına kaptırdığınızda aynı zamanda bilgilendiğiniz, hayata farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak çok güzel bir eser.

N
Nazlıcan Erdin  -   12.03.2016

Hepimiz, dünyaya geldiğimiz andan itibaren bir cinsiyete sahibiz ve bu cinsiyete göre yaşamlarımızı sürdürürüz. Bir gün bir eser okusanız ve yıllarca cinsiyetinize göre sürdürdüğünüz yaşamın aslında cinsel organa göre değil de yetiştirilme tarzına veya genetik faktörlere göre belirlendiğini öğrenseniz bayağı bir şaşırırsınız. Jeffrey Eugenides, Middlesex kitabı okurlarına, tam da bu durumu anlatmaya çalışıyor. Bu eseri, önyargılarımıza mahkum olmadan okuyabilirsek bu konudaki fikri yapımız...devamını oku

E
Ece Yılmaz  -   20.06.2016

Bozuk bir genin 3 kuşak boyunca devam edip, sonunda patlaması :) 1. Kuşakta olayın Türkiyede başlaması, izmirden, bursadan bahsedilmesi insanın hoşuna gidiyor, balkona çıkıp bayrak asası geliyor insanın :) lakin köpüklü yunan kahvesi, gibi bilgiler can sıkıyor. Kitap, başka hiçbir kitaba benzemiyor, vakit ayırmak, okumak gerekir.

E
Ece Gulubayov  -   06.05.2016

middlesex, harika bir öykü, bir solukta okunabilir.

B
Burçak Bilgin  -   15.02.2016