Mihmandar
% 25indirim

Mihmandar

  • 19,00 TL14,25 TL

    hopi kampanyası
    0,71 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Peygamber’in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!”
“Ey Emîr! Sakın Allah’ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na’şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi’yi getiren Kusvâ’nın Medine’de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır.”


Çölde gönüllere düşen tutku oldu, dünyaya yayıldı. Eyüp Sultan, o ateşin hem mihmandârı hem de kahramanıydı. O Kahraman, Mekke, Medine ve Şam’dan geçti ve İstanbul önlerinde durdu.
İstanbul’un fetih müjdesini nesillerin ve zamanın ruhuna işledi. İskender Pala, bu gönül kuşatmasını dile döktü. Rum ateşi ile aşk ateşini karşı karşıya getirdi. Kosntantiniyye’yi İstanbul’a dönüştüren müjdenin haritalarını çizdi. İnanç ve tarih, bir aşk ve iman insanının öyküsünde bugünün ışığı oldu.
Mihmandar!


İki Dirhem Bir Çekirdek

İki Dirhem Bir Çekirdek

İskender Pala

10,5 TL
Katre-i Matem

Katre-i Matem

İskender Pala

7,42 TL
Katre-i Matem

Katre-i Matem

İskender Pala

16,5 TL
İki Darbe Arasında

İki Darbe Arasında

İskender Pala

11,25 TL
Kitab-ı Aşk

Kitab-ı Aşk

İskender Pala

5,92 TL
Mevlana

Mevlana

İskender Pala

7,5 TL
Hoş Sada

Hoş Sada

İskender Pala

7,5 TL
Kadılar Kitabı

Kadılar Kitabı

İskender Pala

5,62 TL
Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun

İskender Pala

9,38 TL
Kitab-ı Aşk

Kitab-ı Aşk

İskender Pala

11,25 TL
Bir deve, bir insanın hayatını değiştirerek onu dünya var oldukça unutulmayacak bir insan yapabilir mi? İskender Pala, Mihmandar eserini okuyan okurlar, bunun canlı şahidi oluyor. Bir devenin, Hz. Eyyüp El Ensari Hazretlerinin, Peygamber Efendimizi (s.a.v) konuk etmesine nasıl vesile olduğunu ve ona Mihmandar-ı Nebevi sıfatını nasıl kazandırdığını tüm detaylarıyla okuyor. Yazar, bu eşsiz eseriyle günümüzde manevi huzuruna ihtiyaç duyduğumuz bu mübarek insanı gündeme taşıyarak insanlara huzurun doğru adresini gösteriyor. İskender Pala, Mihmandar eserinde Peygamber Efendimizin (s.a.v) Mekke’den, Medine’ye hicretini, konaklamak için Hz. Eyyüp El Ensari’nin evini seçişini, Hz. Muaviye’nin ordusuyla İstanbul’u fethe çıkışını, Hz. Eyyüp El Ensari’nin sonradan Hz. Muaviye’nin bu ordusuna dahil oluşunu ve İstanbul’da vefat edişini ve surların dibine defnedilişini detaylı şekilde anlatmıştır. Bu eseri okuyan okurlar, doğru yolda sapmadan yürüyen insanların, diğer insanları da bir mıknatıs gibi o yola nasıl çektiğini görüyorlar. Türk İslam tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Hz. Eyyüp El Ensari’nin hayatını romanlaştırarak okurlarla buluşturduğu için Türk Edebiyatı her daim İskender Pala’ya minnettar kalacaktır. Yazar, bu eserinde tarihlere mal olmuş mübarek bir şahsiyet üzerinden okurlarına hem tarihi öğretirken hem de onlara günümüzde her geçen gün önemini yitiren değerlerimizi tekrar hatırlatarak, bu değerlere sahip çıktıkça var olabileceğimizin altını çiziyor. İskender Pala, Mihmandar eserini okuyan okurlar, o mübarek günlerin huzurunu ve coşkusunu yüreklerinde hissedecek ve hayatın yıpratmış olduğu gönüllerine nefes aldıracaklardır. Okurlar, bu eser ile İstanbul’un manevi sahibinin Hz. Eyyüp El Ensari olduğunu anlıyorlar. İnsanlar, hayatta vermiş olduğu mücadelelere gönlünün derinlerinden gelen bir inançla inandığı zaman o mücadelelerde önlerine çıkan her zorluğu rahatlıkla geçebilirler. Bu eser, okurlara Hz. Eyyüp El Ensari üzerinden bunun mesajını çok iyi veriyor. Bu eser, genç nesiller için Hz. Eyyüp El Ensari’nin hayatını öğrenme açısından büyük bir önem arz etmektedir. Hayatta, ideallerinin insanı olmak isteyen insanlar, bu eseri mutlaka okumalıdır. İskender Pala, 1958 yılında Uşak ilinde dünyaya gelmiştir. Yazar, Divan Edebiyatı alanında doktora yapmıştır. Edebiyat araştırmacısı sıfatıyla bir takım yayın organlarında makaleler yayınlanmıştır. Her eseri ile edebiyat dünyasında yankı uyandırmayı başarmıştır.

İskender Pala, Mihmandar romanında Peygamber Efendimizin Medine’ye göçünde devenin ilahi bir tercih ile Hazreti Ebu Eyyüb El Ensari hazretlerinin evinin önünde durmasını ve evin sahibinin ise Mihmandar-ı Nebevi olmasını bir roman ile anlatıyor.

İskender Pala Mihmandar romanı bir menkıbe ile başlamaktadır. Bu menkıbede günde yüz defa tövbe eden bir kişiyi anlatır. Tübba Düru hastalıklara sabır ile katlandığı için Eyyub lakabını vermişlerdir. Eyyup Hz. İsa’nın dinini öğrenmek için Kabe’yi ziyarete gider ama orada hoş karşılanmaz ve Vezirlerden Bilge Semul kibarca Eyyub’un gitmesini ister. Eyyup çok sinirlenir ve yataklara düşer. Her tarafı şişmektedir. Bir kahin ahir zaman Nebisi hakkında yanlış düşündüğünü ve bu fikirden vazgeçmesi gerektiğini vazgeçer ise iyileşebileceğini söyler. O da bu kötü fikrinden vazgeçer ve iyileşir.

Eyyup Yesrib’e uğrar. Orası çok kötü kokan bir şehir olmasına rağmen çok güzel kokular gelmektedir. Melik insanlara nedenini sorduğu zaman gelecekte bir peygamberin burada bir zaman kalacağını o yüzden oranın çok güzel koktuğunu söylerler. Eyyup oraya bir yer yaptırır ve peygamber geldiği zaman burada konaklasın der. Vezire de mühürlü bir mektup yazar ve taşa sarıp bırakır. Vezir geldiğinde bunu ona verin der eğer o gelmez ise babadan oğula bir silsile ile ona verilsin der. Mektupta her şey Allah’ın elindedir yazar. Mektup on iki göbek öteye varır.

Roman peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hayatını anlatmaktadır. Peygamber efendimizden önceki olayları, o zamanlardaki durumlardan bahseder. İskender Pala Mihmandar romanında akıcı bir üslup kullanmıştır. Bu romanda da farklı bir konu işlemiştir. 383 sayfa olan romanı bitirmek çok da zaman almıyor. Kitap demin anlattığımız bir menkıbe ile başlıyor. Menkıbe din büyüklerinin ya da tarihe geçmiş ünlü kişilerin hayatlarında olan olağanüstü hikayelerdir. Kitapta Eyyüp’ten Hz. Muhammed’e oradan da Eyüp Sultan’a varılmıştır. İskender Pala Mihmandar romanında bazı kısımlarda bölümler yavaşlıyor ancak kitap sonuna kadar kendini okutmaktadır. İskender Pala çok eski bir dilden kelime kullanmamaktadır.

Yorum Sayısı: 9

Bir solukta okuduğum kitaplardan. Herkes okumalı bence

M
Merve Koçbıyık  -   05.02.2016

Yine İskender Pala ve Yine Muhteşem Bir Anlatım.. İskender Pala'nın En Son Bitirdiğim Kitabı. Mutlaka Okunmalı.

G
Gülsüm Balkış  -   01.02.2016

Eyüp Sultan'ı anlatan akıcı ve sürükleyici bir kitap. Çok keyifle okudum. Mükemmel.. "Gerçek zulüme uğradığında bile dosdoğru kalabilmektir"

B
Betül Akdal Dölek  -   21.03.2016

İskender pala klasiklerinden okunmalı ve okutulmalı ...

N
Nilay Kağar  -   08.03.2016

Mükemmel bir kitap. İskender Pala ve Eyup Sultan fazla söze gerek yok. Kesinlikle tavsiye ediyorum

Z
Zeynep Eriman  -   02.03.2016

İskender Pala'nın Efsane'sinden sonra zirveyi zorlamayayım dedim ama en az onun kadar sürükleyici, etkileyici bir roman. kesinlikle okuyun.

F
Fatma Yıldırım  -   22.02.2016

İstanbul’da yatan ve türbesinin bulunduğu semte adı verilen Eyüp Sultan Hazretlerinin hayatını okumak ve Peygamber Efendimizi, evinde misafir etmenin ne büyük şeref olduğunu idrak etmek için İskender Pala, Mihmandar eserini hem okumalı hem de çevremizdeki insanlara tavsiye etmeliyiz. Bu eseri okudukça sadece İslam tarihi hakkında değil, Bizans tarihi hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Sırf Peygamber Efendimizin, Hadis-i Şerifine nail olabilmek için yaşlı haliyle Medine’den kalkarak,...devamını oku

İ
İlker Bıçak  -   20.06.2016

Uzun bir zaman oldu okuyalı ama hala etkisinden çıkamadım ve sanırım çıkmak da istemedim.Bir roman olmanın ötesinde size çok şey katacak bilgilerle dolu.İyi ki aldım ve iyi ki okudum dediğim kitaplardan.Mutlaka zaman ayırın ve okuyun...

S
Sabriye Tilke  -   06.06.2016

Sana geldim. Mihmandar olmaya geldim. En güzel kitaplarından bir tanesi. Mutlaka okunmalı.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016