Miramar
% 15indirim

Miramar

  • 14,00 TL11,90 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Nobel Ödüllü yazar Necib Mahfuz’un en bilinen ve sevilen romanlarından Miramar, farklı ekonomik ve politik görüşlere sahip bir grup insanın yaşamları ve ilişkileri üzerinden 1960’lı yılların Mısır’ını çarpıcı bir şekilde anlatıyor.


Her biri farklı sebepler yüzünden sürgün hayatına mahkûm altı karakter, İskenderiye’de, eski görkemini yitirmiş Miramar Pansiyon’da bir araya gelirler. Hikâyenin ana kahramanı, köyünden kaçıp pansiyona sığınan ve okuma yazma öğrenip kendisini özgürleştirmeye kararlı bir genç kadın olan Zühre’dir. Pansiyon sakinlerinin onunla kurdukları ilişki dönemin sosyal ve siyasi gerçeklerini yansıtır. Miramar, çeşitlilikle çatışmanın iç içe geçtiği büyük bir ev, bir ülke metaforu olarak akıllarda yer edecek, güçlü bir roman.


Tüm saygın romanlar gibi, Miramar gazetelerdeki binlerce yazının ya da televizyondaki belgesellerin yapamadığını başararak bize bir ulusun psikolojisini yakından tanıma ayrıcalığını bahşediyor.


- John Fowles


Necib Mahfuz’un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır’a ve halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan son derece dürüst ve gerçekçi.


- Washington Post


            Yazarlar, insanların gözünde hep değerli olmuştur. Çünkü yazarlar, düşündüklerimizi kelimelere döktükleri gibi bize yepyeni dünyalar sunarlar. Necib Mahfuz, Miramar eserinde yazmak düşünüp, hissedebilen insanların harcıdır, gece kulüpleri ve barlardan çıkmayan zevk düşkünlerinin değil diyerek yazarların, insanların gözünde niçin değerli olduğunu ifade etmeye çalışmıştır. Yazar, eserinde kötü zamanlardayız. Eğitimlerini şüphesiz bir sirkte alan ve numaralarını sergileyecek en uygun saha olarak gazeteciliği seçen türedilerle, palyaçolarla çalışmaya mahkumuz diyerek hem eğitim sistemine ağır bir eleştiri getirmiş, hem de bu eğitim sisteminin yetiştirdiği gazetecilerin fikirleriyle toplumu nasıl zehirlediğine dikkat çekmeye çalışmıştır.

            İnsanlar, dermansız dertlere düştüğü zaman derman diye en umulmadık şeylere başvurabilirler. Necib Mahfuz, Miramar eserinde giysileri tutuşunca, dibinde su var diye uçuruma baş aşağı atlayan birinden farkım yoktu diyerek insanların, dermansız derde düşünce en tehlikeli yolları bile göze alabileceğini vurgulayarak okurlarının, bu tip durumlarda sakin olmalarını ve herhangi bir çılgınlık yapmayarak mantıklı davranmalarını tavsiye etmiştir. Yazar, Nobel ödüllü bu eserinde doğu kültürünün, batıda nasıl algılandığını tarihsel süreç içerisinde başarılı bir şekilde ele almıştır. Yazarın, eserinde ele aldığı olaylar mekan olarak Mısır’da bir pansiyonda geçmekte ve bu olaylar, yaşlı bir insanın gözünden okuyucuya aktarılmaktadır. Eseri okumaya başladığınız zaman yazarın, bu olaylar ile ne anlatmak istediğini algılamakta zorlansanız da daha sonra bu olaylar, ilginizi çekmeye başlıyor.

            Mısır’da meydana gelen devrimin anlatılmaya çalışıldığı bu eserde, en ilginç yan ise Kur’an’dan ayetlere yer verilmesine rağmen eserin kahramanlarının hiç birinde abdest ve namazın olmamasıdır. Necib Mahfuz, Miramar eserinde yapmış olduğu toplumsal çözümlemeleri ise çok yerinde bulacaksınız. Bir ülkede meydana gelen devrimin topluma yansımalarının neler olabileceğini merak ediyorsanız bu eseri kesinlikle okumalısınız. Bu eser, Mısır’ın yakın tarihini bilen insanlar için daha faydalı olacaktır. Mısır’ın, yakın tarihini bilmeyen insanlar ise bu eserdeki olaylar ile ilgili olarak daha iyi çözümlemeler yapabilmek için Mısır’ın yakın tarihi ile ilgili biraz araştırma yapmaları iyi olacaktır.  

            Necib Mahfuz, 1911 yılında Mısır’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Müslüman dünyasında Nobel Ödülüne layık görülen ilk yazar olduğu gibi bugüne kadar Nobel Ödülü alan tek Arap yazardır. Batıda Balzac ne ise Ortadoğu’da da Necib Mahfuz odur.

Yorum Sayısı: 3

20. Yüzyılın ortalarında bir pansiyonu anlatıyor yazar, aynı zamanda Mısır şehrinin ve yaşayışının bir panoramasını sunuyor bizlere. Postmodern bir bakış açısı var, ilginç bir roman.

S
Sercan Ceylan  -   26.04.2016

Necib Mahfuz benim için öyle özel bir yazar ki herkese kitaplarını okumaları için tavsiyede bulunuyorum. Ortadoğu'nun Balzac'ı diye anılan bir yazar. Bu kitabında Miramar Pansiyonu'nda her biri diğerinden çok farklı karakterlerin bakış açısından hikayeyi takip ediyorsunuz ve dönemim Mısır'ını kafanızda biçimlendiriyorsunuz. Ben en çok gazeteciyi sevdim. Necib Mahfuz diyor ki ''Her milletin korumaya çalıştığı gelenekleri, dini inançları ve kanunları vardır. Değişim isteyenler de çıkabilir....devamını oku

Ö
Özge Nurdoğan  -   13.03.2016

1960 ların mısırında bir pansiyonda geçen olayları farklı karekterler , kendilerine göre yorumlayıp anlatıyorlar . önce algılamakta zorlaniyorsun . sonra çok ilginç geliyor . devrim ve mısır kitapta kurandan ayetlerde var ama kahramanların hiçbirinde ne namaz nede aptest var . okunabilir kiitap tavsiye ederim.

M
Murat Haşhaş  -   06.02.2016