Modern Psikoloji Tarihi
% 13indirim

Modern Psikoloji Tarihi

  • 50,00 TL43,50 TL

    hopi kampanyası
    2,18 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Schultz çiftinin dev eserinin en son araştırmalar ışığında güncellenmiş sekizinci baskısı, modern psikoloji tarihini sürükleyici bir öykü olarak sunuyor. Freud’dan Jung’a, Erikson’dan Skinner’e kadar psikolji tarihinin ekol yaratan kuramcılarının birbirinden ilginç yaşam öyküleri gözler önüne seriliyor. Böylece üstatların yaşam öykülerinin şahsi düşüncelerini, öncülük ettikleri ekolleri ve terapi yöntemlerini nasıl etkilediği de çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor.


Modern psikoloji biliminin kurulduğu 1879 yılından günümüze kadar gelişen psikoloji akımları, dönemin sosyal, tarihi ve enetelektüel koşulları çerçevesinde ele alınıyor. Sekizinci baskıdaki yenilikler arasında şunlar sayılabilir:


• Evrimsel psikoloji, bilişsel psikoloji ve pozitif psikoloji akımları hakkındaki en yeni bilgiler ışığında, günümüz psikolojisinin daha önceki akımlardan nasıl etkilendiği tartışılıyor.
• Internette Tarih başlığı altında her bölümde ilgili web sitelerinin adresleri sıralanıyor.
• Hümanistik psikoloji, Freud sonrası gelişmeler bağlamında tekrar değerlendiriliyor.
• Kendi Sözleriyle başlığı altında Freud, Darwin, Maslow gibi büyük kuramcıların orijinal eserlerinden kesitler sunuluyor.
• Değelendirme Soruları başlığı altında her bölümün sonunda, konunun ana hatlarını hatırlatan sorular yöneltiliyor.


Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi eserinin bir akademik eser olması sizi, nasıl olsa ben bir şey anlamam düşüncesine itmesin. Çünkü yazarlar, gayet basit bir dille ve açık bir anlatımla modern psikolojinin tarihini okurlarına aktarmıştır. Bu eserin akademik bir eser olması nedeni ile psikoloji alanında eğitim gören herkes, bu eserden mutlaka istifade etmeli ve psikolojinin nasıl ortaya çıktığını ve hangi süreçlerin içerisinden geçerek bugünkü modern haline geldiğini öğrenmelidir. Yazarlar, eserinde sadece psikolojik akımlara yer vermemiştir. Bunun dışında psikologların yaşamlarından bilgiler aktararak eseri zenginleştirmişlerdir. Akademisyenler, bu eserin içeriğindeki faydalı bilgilerden öğrencilerinin istifade edebilmesi için bu eseri, öğrencilerine tavsiye etmektedir.

            Okurlar, Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi eserinin içeriğinde psikoloji tarihine geçmiş olan kuram ve kuramcıları tanıyacaklardır. Psikoloji öğrencilerinin, psikolojik kuramları tahlil etmesinde oldukça faydalı bir eserdir. Bu esere, bir bakıma psikoloji tarihinin arşivi gözüyle de bakılabilir. Eser, içerik olarak karışık değil, sistematik olarak hazırlanmıştır. Bu da okurların eseri anlamasını kolaylaştırıyor. Ayrıca psikolojinin tarihi ile ilgili ele alınan konular yüzeysel değil, oldukça derinlemesine ele alınmıştır. Bu bakımdan içerik olarak oldukça zengin bir eserdir. Bazı eserler vardır ya su deposu nasıl su ile dolu ise bu eserlerde öyle bilgi ile doludur. Bu eserde tam bu özelliğe uymaktadır. Bu eseri eline aldığınız andan itibaren psikoloji alanında bilgi içmeye başlayacaksınız ve psikoloji ile ilgili hiçbir konuya Fransız kalmayacaksınız. Bu eser, sayfa sayısıyla olduğu kadar içerik olarak da oldukça hacimlidir.

            Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi eserinin kapağını ilk açtığınız zaman Descartes felsefesinin etkileri ile karşılaşıyorsunuz. Bu eser ile birlikte insanların ruh dünyalarına bir yolculuğa çıkacak ve bu yolculuğun sonunda insanların ruh dünyaları hakkında hem bilgi hem de tecrübe sahibi olacaksınız. Bu bilgi ve tecrübeler ile toplumda daha iyi ruhsal tahliller yapacak ve daha sağlıklı ilişkiler kuracaksınız.  Hayatınızda, anlamlandıramadığınız şeyler varsa ve bunlar sizi rahatsız ediyorsa bu eser, rahatsızlığınıza çare olabilir.   

Yorum Sayısı: 2

Duane P. Schultz ve Sydney Ellen Schultz, Modern Psikolojinin Tarihi eseri üniversite seviyesinde bir ders kitabı niteliğinde olduğu için normal okurların, ilgisi ile karşılaşamasa da üniversitelerde psikoloji okuyan öğrencilerin, ders kitabı olarak görmeseler bile mutlaka yararlanması gereken çok değerli bir kaynaktır. Bu eser, üniversitelerde özellikle akademisyenlerin başucu kitabıdır. Bu eser, psikolojiye ilgisi olanların psikolojideki kuram ve kuramcıları tanıması açısından da oldukça...devamını oku

T
Tarık Halis  -   20.06.2016

Hangi kuramın hangi toplumsal altyapıda çıktığını gösteren oldukça faydalı bir kitap. Ayrıca birçok psikoloji bilim adamı için eğlenceli dedikodular bulunmakta.

F
Fatih Pulat  -   09.02.2016