Modern Türkiye’nin Doğuşu
% 25indirim

Modern Türkiye’nin Doğuşu

  • 32,00 TL24,00 TL

    hopi kampanyası
    1,20 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türklerin tarihe karşı giriştikleri yarış Ünlü otorite Bernard Lewis’in Türklerin son 250 yıldaki tüm çağdaşlaşma çabalarını tek bir ciltte detaylarıyla anlatıp yorumlayan klasik eseri, yazar tarafından güncellenmiş orijinal III. edisyondan çevirisiyle günümüz Türkçesinde. Princeton Üniversitesi Yakındoğu Etüdleri profesörü Bernard Lewis, bu güncellenmiş klasik kaynak kitabında Türklerin son 250 yıldaki çağdaşlaşma serüvenini geniş bir kaynakçaya dayanarak yetkinlikle yorumluyor. Türk milletinin bin yıl önce Çin’den vazgeçip İslamiyet’e yöneldiğinde başlamış olan batıya doğru yürüyüş, şimdi İslamî mirasın büyük bir bölümünden vazgeçerek Avrupa’ya yönelmiş ve yönetimde, toplumda ve kültürde Avrupaî yaşam tarzını benimseyip hayata geçirmek üzere kesiksiz, kararlı bir çabayı doğurmuştur. Daha önce Türkçede yayınlanmamış güncel yeni ek bölümde Lewis, eserin ilk yayınlandığı 1961 yılından bu yana geçen 47 yıldaki gelişmeleri; Soğuk Savaş döneminin sona erişi, Türkiye’nin NATO üyeliği, Avrupa Birliği adaylığı ve Ortadoğu’daki ABD politikalarına reaksiyonlarını Radikal İslam tehdidini de göz ardı etmeden sunmaktadır. Modern Türkiye’nin Doğuşu konunun duayeninden, son 250 yılımızı; Osmanlı İmparatorluğunun duraklama döneminden itibaren Türk çağdaşlaşma tarihini, Cumhuriyetin ilk ve engebeli yıllarını anlamlandırmak için başvurulabilecek güncellenmiş ve önemli bir kaynaktır.


Bernard Lewis, Modern Türkiye’nin Doğuşu eserinde ülkemizin Cumhuriyet dönemine geçerken yaşamış olduğu sancılı süreci ele almaktadır. Bu eseri okuduktan sonra günümüzdeki modern ortama nasıl gelindiğini daha iyi idrak edecek ve bugünlerin kıymetini bileceksiniz. Yazarın, eserinde anlattığı konuları yüzeysel değil, derinlemesine ele alınması bizleri, tarihin gösterilmeyen yüzü hakkında da fikir sahibi yapıyor. Bu eser ile ülkemizin yakınçağı hakkında önemli bilgiler ediniyor ve Cumhuriyet rejimini savunurken sırf Atatürk yapmıştır ve iyidir diye körü körüne değil, daha bilinçli bir şekilde savunuyorsunuz. Atatürk’ün, Cumhuriyet rejimine geçildikten sonra yapmış olduğu reformlarla neyi amaçladığının farkına varıyor ve Atatürk’ün, hiç de bazı çevreler tarafından gösterildiği şekilde bir kişiliğe ve karaktere sahip olmadığını anlıyorsunuz. 

            Yazarın, dünyanın önde gelen stratejistleri arasında yer yer alması eserin içeriğindeki bilgilerin büyük araştırmalar sonucunda elde edildiğine dair bizlere ipucu veriyor. Tarihimizin en karanlık dönemlerinden biride Osmanlı Devletinin son anlarıdır.  Bernard Lewis, Modern Türkiye’nin Doğuşu eserinde Osmanlı Devletinin son anları hakkında bizlere çok önemli bilgiler aktararak tarihimizin bu karanlık dönemine ışık tutmaya çalışmıştır. Yazar, üslubu, anlatımındaki akıcılığı ve ele aldığı dönemle ilgili aktardığı bilgiler ile oldukça hacimli ve her Türk’ün istifade etmesi gereken bir eser ortaya çıkarmıştır. Eserin, kalın olması başlangıçta gözünüzü korkutsa da okumaya başladıkça eser, adeta bir ırmak gibi akıp gidiyor ve bu kadar kalın eseri o kadar kısa bir sürede okuyacaksınız ki kendiniz bile bu kadar kısa zamanda nasıl okuduğunuza şaşacaksınız.

            Bernard Lewis, Modern Türkiye’nin Doğuşu eserini okumayarak kendisini bu eserden mahrum bırakan her insan, bir bilgi hazinesi kaybetmiştir. Bu eseri okuduktan sonra Osmanlı’nın son dönemi, Cumhuriyet’in kuruluş süreci ve Cumhuriyet döneminde yapılan reformlar hakkında çok düşünecek, bu dönemler ile ilgili ufkunuz açılacak ve tarihe daha geniş çerçeveden bakacaksınız. Bu eseri okuyan okurların anlayacağı en önemli şey ise çağdaşlaşmanın, dinsizleşme olmadığıdır.  

            Bernard Lewis, 1916 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Yazar, İslam Tarihi ve  İslam – Batı ilişkileri alanında dünyanın en önemli tarihçilerindendir. Yahudi asıllı olan yazar, vermiş olduğu bir demecinde Ermeni soykırımının olmadığını, bunun savaşın bir yan ürünü olduğu yönünde beyanat vermiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.