• Modernleşen Türkiye’nin Tarihi% 19indirim
    Modernleşen Türkiye’nin Tarihi
    Modernleşen Türkiye’nin Tarihi

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi

  • 37,50 TL30,38 TL

    hopi kampanyası
    1,52 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1800'lerden bugüne, özgün, karmaşık, tartışmalı hatta kavgalı bir süreç olarak yaşanan modernleşme tarihimiz üzerine derinlikli bir inceleme... Zürcher'in emeği, hem yeni bilgiler sunuyor okurlara hem de tutarlı bir yaklaşım. Üçüncü Selim'den, Zürcher'in tanımlamasıyla "Üçüncü Cumnuriyet"e, yani 1980 sonrasına.
(Tanıtım Bülteninden)


Cumhuriyet tarihi boyunca ne yaşandığını, gerçekleştirilen birçok inkılabın hangi evrelerden geçerek yapıldığını, inkılapların gerçekleştirilirken ne zorluklara göğüs gerildiğini öğrenmek isteyen okurlar, Erik Jan Zürcher, Modernleşen Türkiye’nin Tarihi eserini mutlaka okumalıdır. Yazarın, eserinde ele aldığı olayları kronolojik sırayı takip ederek ele alması okurların, kafasının karışmasını engelliyor. Bu eserde okurların ilgisini en çok çeken bölümlerden biride ülkemizde yapılan askeri darbelerin anlatıldığı bölümdür. Ülkemizin, yakın tarihine ilgi duyan ve yakın tarihimiz hakkında fikir sahibi olmak isteyen okurlar, bu eseri soluksuz bir şekilde okuyacaklardır.

            Erik Jan Zürcher, Modernleşen Türkiye’nin Tarihi eserini okuyan okurlar, bazı olayların gerçek yüzünü görünce çok şaşıracaklar ve demek ki bu işin aslıda böyleymiş demekten kendilerini alamayacaklardır. Bir yabancı tarafından kaleme alınan yakın tarihimizle ilgili bu eseri okudukça kendi tarihimize ne kadar yabancı olduğumuzun farkına varmamız aslında millet olarak ağlanacak halimize güldüğümüzün açık bir delilidir. Yazar, bu eserini okurların belli bir tarih birikimine sahip olduğunu varsayarak kaleme aldığından yakın tarihimiz hakkında bilgi sahibi olmayan okurların, kendilerinde belli bir alt yapı oluşturduktan sonra bu eseri okumaları daha faydalı olacaktır. Örneğin ülkemizde kurulmuş olan komünist partisinden bahsediyor ama bu komünizm partisindeki Sovyet etkisinden bahsetmiyor. Çünkü okurun ülkede o zaman meydana gelen gelişmelerden dolayı bu bilgiyi bildiğini varsayıyor.

            Erik Jan Zürcher, Modernleşen Türkiye’nin Tarihi eserini Osmanlı Devletinin son zamanlarından başlayarak, 1994’e kadar olan dönemi kaleme almıştır. Ancak yazarın, eserinde her kesime karşı ağır eleştiriler yöneltmesi eseri bir tarafı tutarak değil, tarafsız olarak ele aldığını gösteriyor. Yazar, eserinde Mustafa Kemal dahil önüne kim gelmişse eleştiri yağmuruna tutmuştur. Ancak yazar, şahısların sadece olumsuz yönlerini kaleme almamıştır. Ele aldığı şahısların olumlu yönlerine de eserinde yer vermiştir. Yazarın, bu eserinde Mustafa Kemal’i eleştirmesini okurlar, ilk başlarda biraz yadırgasa da doğrularıyla ve yanlışlarıyla Mustafa Kemal’i okuma fırsatını yakaladıkları için seviniyorlar.

            Erik Jan Zürcher, 1953 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Yazarın, Türkiye tarihi hakkında çok değerli araştırmaları vardır. Bu araştırmalarını kimi zaman makale olarak, kimi zamanda yazdığı eserlerle insanlarla paylaşmıştır.

Yorum Sayısı: 3

Hepimizin bildiği gibi Osmanlı İmparatorluğu XX. yüzyılın başında hasta adam olarak görüldüğü için o dönemde dünyada söz sahibi olan devletler tarafından paylaşılmaya kalkışılmıştır. Hatta bu paylaşımın haritası Osmanlı’nın etnik kökeni de dikkate alınarak çizilmiştir. Bu paylaşımı yapan zihinsel yapıyı çözmek için bu eserden kesinlikle istifade edilmelidir. Erich Zürcher, Modernleşen Türkiye’nin Tarihi eserinde III. Selim döneminden itibaren başlayarak Osmanlı ve devamında Türkiye...devamını oku

G
Gökhan Faslı  -   20.06.2016

Yazar üçüncü selimden günümüze kadar ki olayları başarılı bir şekilde anlatmış ayrıca bu kitabın üniversitelerde ders kitabı olarak okutulduğunu unutmayın.

H
Hatice Türker  -   06.06.2016

III. Selim'den 2002 yılına kadar Osmanlı ve Türkiye tarihi işlemiş derli ve toplu bir kitap. Tarihimize dışarıdan bakmak isteyenler için önerilir.

İ
İsmail Fırat Kürklü  -   20.02.2016