Modernleşme Dönemi Osmanlı Siyasi Metinleri

Modernleşme Dönemi Osmanlı Siyasi Metinleri

  • 17,28 TL

    hopi kampanyası
    0,86 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Türkiye´nin modernleşme sürecini belirleyen siyasi metinler nelerdir
Akademisyen/ yazar Mehmet Yıldız, Sened-i İttifak, Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı ve Kanun-ı Esasi olarak sıralanan belgelerle dört belge daha eklemişti. Bunların birincisi, Hüccet-i Şer´iyye´dir. İkinci belge, Müslümanların Gayrimüslümlerden üstünlüğü anlayışını simgeleyen cizyenin, iane-i askeriyeye çevrilmesiyle ilgili Meclis-i Meşveret mazbatası ve bunu karara bağlayan iradedir. Üçüncü belge, Sultan Abdülazizi´in, Şura-yı Devlet ve Divan-ı Ahkam-ı Adliye´nin açılışında irad ettiği mutkudur. İlave edilenb son belge ise, Mahmud Nedim Paşa tarafından Adli Islahat Fermanı´dır.
Yıldız, modernleşme süreci siyasal metinlerinin en bariz simgeleri durumundaki belgeleri sosyal bilimlerin belirli bazı disiplinlerinde standartlaştırma eğilimindeki transkripsiyon anlayışı içinde ve orjinal suretleriyle birlikte toplu halde yayımlamakta; mümkün olduğunca güvenilir ve noksansız bir referans niteliği taşıyan çalışma ile mevcut literatüre yeni bir katkı yapmaya çalışmaktadır.

Yıldız´ın çalışmasını zenginleştiren bir başka hususiyet de; söz konusu belgelerin yeniden incelenerek tam metinlerinin ve transkripsiyonlarının tek bir kitapta toplamış olması, her bir belge transkripsiyonunun başına olabildiğince akademik nitelikli kısa tanıtım yazıları yerleştirilmesi; titizlikle yaptığı transkripsiyonlarda, birden fazla sureti karşılaştırarak tespit ettiği farklılıkları dipnotlarda bizlere sunmasıdır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.