Momo
% 34indirim

Momo

  • 20,00 TL13,20 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Momo, karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi... Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.


Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır; Bu büyük sır, zamandır.


Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır; ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.


Bu gerçeği hiç kimse "Duman Adamlar"dan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar: İnce hesaplarla hazırlanmış planlar.


Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı.


Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar... Ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor... Ey İnsanlık, dinle ve anla!.. On ikiye beş kaldı... Aç gözünü, tetikte ol!.. Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın... zamanınızı çalıyorlar.


Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende'den efsaneleşmiş bir eser daha... Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere...


Michael Ende, Momo eserinde zaman kavramı üzerinde duruyor ve zamanın insanlar için ne kadar kıymetli olduğunu, insanların hayatlarında bir dakika bile boşa geçirecek zamanları olmadığını okuyucularına aktarmaya çalışıyor. İnsanlar, çocukluk çağlarında ne ailelerinden ne de eğitim sisteminden zamanın önemi konusunda doğru dürüst bir eğitim almadıkları için yetişkin dönemlerinde zamanlarının çoğunu kendilerine hiçbir katkı sağlamayacak boş işlere harcamakla geçirirler. Bu nedenle Michael Ende tarafından kaleme alınan Momo eserinin çocuklar tarafından mutlaka okunması gerektiği gibi yetişkinler tarafından da okunması gerekir. Momo, insanlara zamanı nasıl değerlendirmeleri gerektiği hakkında önemli bilgiler veriyor. Günümüzde herkes meşgul olduğunu belirterek birbirinden yüz çevirmekte ve bedava olan sevgiyi bile zamanı gerekçe göstererek birbirinden esirgemektedir. İnsanlar, zamanım yok diyerek ne birbirlerinin dertlerini dinlemekte ne de kendini dinleyebilmektedir. Peki, zamanım yok diyen insanın gerçekten zamanı yok mu? Eşini ve çevresini zamanım yok diye dinlemeyen insan, televizyon dizilerini izlemek için zaman bulabilmektedir. Sokaklarda aylak aylak gezmek için zaman bulabilmektedir. Birilerini çekiştirerek dedikodu yapmak için zaman bulabilmektedir. Kısacası işe yaramayan her şey için zaman bulan insan, faydalı işler söz konusu olunca nedense zaman bulamıyor. Michael Ende, Momo eserinde bu konuya vurgu yaparak hayatın zamanın kıymetini bilme konusunda insanlara çok acımasız davrandığı ve insanların bu konuda dikkatli olması gerektiği hususunda insanları uyarıyor. Zaman paradan bile değerlidir. Çünkü insanlar para kaybettikleri zaman tekrar geri kazanabilirler. Ama kaybettikleri zamanı tüm servetini verseler geri getiremezler. Bu fikre herkesin bir aşinalığı vardır. Çünkü bu tip sözler toplumda çok konuşulur ama uygulamaya gelince kimse uygulamaz. Bu şimdiki insanların genel karakteristik özelliğidir. Momo, bu konuda da insanları uyararak konuşun ama uygulayın da diyor. Özellikle eğitimciler, bu eseri öğrencilerine okuturlarsa ve öğrencilerle zaman kullanımı üzerine en azından ara sıra söyleşi yaparlarsa onlara hem şimdi hem de geleceklerinde kullanabilecekleri büyük bir miras bırakmış olurlar.
Yorum Sayısı: 15

baskısı rengi içsayfa resimleri çocuk kitabı gibi görünsede yetişkinlerin okuyup anlayabileceği bir kitap . ben 12 yaşındaki oğluma almıştım . önce ben okudum ve KEYİF aldım okurken . insanların biraz daha biraz daha diğerek ihmal ettikleri kaybettikleri sevgiyi ve ilgiyi anlatıyor .okuyun .

M
Murat Haşhaş  -   02.02.2016

Kitap genç okuyuculara yazılmış gibi görünen fakat yetişkin bireylerin de okuyup çok ders çıkartması gereken düşünce ve sözlerle dolu.Bu zamansız masalımızın küçük kahramanı ile maceraya çıkacak zamanın durduğunu hissedeceksiniz.İçindeki çocuğu kaybetmeyen tüm yetişkinlere tavsiye ederim.

Ç
Çağatay Türe  -   06.07.2015

Herkesin okuyup,kendinden bir şey bulup,ders çıkarması gereken bir kitap.Okuyun ve okutun

E
Et  -   18.02.2016

Kısacası işe yaramayan her şey için zaman bulan insan, faydalı işler söz konusu olunca nedense zaman bulamıyor. bu söz gerçekten her şeyi açıklamış bilgisayarlarda televizyonlarda saatlerce vakit geçirip faydalı işler için zamanım yok bahanesine kaçıyoruz. zamanını doğru kullanmak isteyenlere...

E
Ertuğrul Aksoy  -   02.02.2016

Büyükler okuyun, küçüklerinize de okutun. Tadı damağınızda kalacak.

Y
Ya Kebikeç  -   07.12.2016

Michael Ende, Momo eserini okuduktan sonra insanların, zamana karşı vermiş oldukları bitmeyen savaşlarını daha iyi anlıyorsunuz. Günlük hayatlarımız, büyük bir koşuşturmacanın içerisinde geçiyor ve bizler, bu koşuşturma içerisinde neleri kaybettiğimizin farkına bile varamıyoruz. İnsanlar, kapitalist sistem sayesinde öyle hale getirilmiş ki gözü sadece kaybettiği parayı görüyor. Oysa yaşamın her alanında keşfedilmesi gereken o kadar güzel şeyler var ki bu eseri okuduktan sonra bunların farkına...devamını oku

M
Mehmet Er  -   20.06.2016

Bir çocuk kitabi gibi ancak büyüklerin de okuması gerekiyor. Aynı Küçük Prens, Küçük Kara Balık gibi

T
Tuğbac. Tuğbac.  -   17.03.2016

Her yaş gurubuna hitap eden bir kitap çocuk kitabı dibi gibi yanılgıya düşmeyin. Herkes okusun.

B
Batuhan Bıyıklı  -   08.02.2016

Büyüklere masal tadında, keyif dolu bir kitap! :) Keyifli okumalar içindeki çocuk hiç büyümeyenlere... :)

M
Mervegül Koca  -   07.02.2016

2-3 sene önce bir derginin kitap önerisi bölümünde özetini okumuştum. Hala hatırlıyorum o metni ,o zamanda beri alacağım diyorum nasip bugüne imiş.

I
Irmak İşcen  -   06.02.2016

Çocuk kitabı adı altında,çocuk edebiyatı içerisinde değerlendirilen,çocuklar için yazılmış kitapları okuyan yetişkinler bilirler ki;bu kitaplar yalnızca çocuklar için yazılmamıştır.Bütün yetişkinlerin,çocuk kitaplarından öğreneceği çok şey var. İşte Momo da böyle kitaplardan ve çocuk edebiyatının önde gelen eserlerinden..Momo..Bir çocuk kitabından çok daha fazlası.. Bence hepimiz çocuk edebiyatına daha fazla önem vermeliyiz.

M
Mesut Kaşıkcı  -   06.02.2016

Çocuk kitabı olarak yola çıkan ama aslında her yaşın kitabıymış diye düşündürterek biten muhteşem kitap. Kısaca "fantastik bir bakış açısıyla günümüzün temposunu, yaşamını, koşuşturmasını anlatıyor" demek mümkün. anlatılmak için kullanılan fantastik ögeler hepimizin hayatında veya yakınında olduğundan anlatımı da çok basit zaten bundan çocuk kitabı demişler herhalde.

Ç
Çelik Atik  -   02.02.2016

Yıllar önce okumama rağmen hafızamdan silinmeyen kitaplardan kısacası işi vaktinden çok olan insanlar için...

I
Irmak Aslan  -   02.02.2016

Her yetişkinin okuması gereken çok etkilendiğim ve modern hayatı sorguladığım bir kitap oldu. İleride çocuğum olursa onu yetiştirirken faydalanacağım bir eser. Tavsiye ederim.

S
Sinem Sanalp  -   02.02.2016

Çocuk kitabı olarak değerlendirilen ancak her yetişkinin okuması gereken bir kitaptır. Herkes kendinden bir parça bulacaktır

D
Damla Çağrıtekin  -   02.02.2016