Mondros’tan Mudanya’ya Osmanlı’da Son Tartışmalar

Mondros’tan Mudanya’ya Osmanlı’da Son Tartışmalar

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yıllarca "Mütareke Basını" yaftası yiyecek bir zümre, sancılı bir süreçte yaşananlar yazılarına taşımıştı. İşgal altındaki topraklarda büyüyen korkular, önyargı ve saplantılar ilen görüşlü aydınların hile yakasına yapışmıştı.
Orhan Koloğlu, bu kez Mondros'tan Mudanya'ya aydınlar arasındaki tartışmalar ve fıkır çatışmalarını aktarıyor. Dönemin İstanbul aydınları, yazar-çızer kadrosu dünyaya, fiilen çöken imparatorluğa ve Anadolu'ya İstanbul'dan bakıyordu. Tanımların günden güne değiştiği, kimin vatansever, kimin hain, kimin mücadeleci kimin teslimiyetçi olduğunun bilinmediği yıllarda herkes bir yön bulma araytştndaydı
"Ekmek diye toprak yiyen, acil barıştan başka ne düşünebilir?"
Orhan Koloğlu, 1929'da Kadınhan'da (Konya) doğdu. Galatasaray I.isesi'ni birindi. İstanbul Üniversiresi Yüksek Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu. Strasbourg Üniversitesi'nde doktora yaptı. ]94r"de gazeteciliğe başladı. Farklı gazetelerde, muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1964'te basın ataşesi l olarak Roma, Karacı, Paris, I ondra ve Beyrut'ta görev yaptı. Milliyet gazetesinin Almanya baskısını haşlattı. 1974 ve 1978-79'da Basın Yayın genel müdürü oldu. 19~8'den itibaren, değişik üniversitelerin tarih ve iletişim fakültelerinde ders verdi. l.ihya Al rateh Üniversitesi'nde doçent olarak çalıştı. Orhan Koloğlu'nün tarih ve sosyal bilimler konularında yayımlanmış 60 kitabı vardır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti nkı kez), Sedat Sımavı, Yunus Kadı, Afet'^u-sıısval araştırma ödüllerini kazanmıştır. 2008 Dünya Kardeşlik Birliği Mevtana "TÎıJTA Basın Ödulü'nü alacağı açıklanmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.