Moral Dergisi Sayı: 120 / Yaşlılarımız

Moral Dergisi Sayı: 120 / Yaşlılarımız

  • 3,00 TL

    hopi kampanyası
    0,15 Paracık

Meşhur hikâyedir. Elden ayak düşmüş babasını şehirden uzak bir yere götüren adama çocuğu sorar: “Baba, dedemi nereye götürüyoruz?” Adam, “O artık yaşlandı, bize rahatsızlık veriyor. Uzak bir yere götürüyoruz” diye cevaplar soruyu… Çocuk bir an durur ve şöyle der: “Baba yaşlanınca ben de seni böyle mi yapacağım?” Baba şoke olur, şaşkınlıktan ne diyeceğini bilemez. Gerisin geri dönerler. Çocuğundan büyük bir ders almıştır.

Allah ömür verir de yaşarsak, hepimiz eli bastonlu birer ihtiyar olacağız. İki adım atınca nefes nefese kalacak, dizlerimize battaniye atmadan oturamayacak, bir bardak suya bile uzanamayacağız. Çocuklarımızdan, yakınlarımızdan ilgi bekleyeceğiz. Bir de kronik hastalığa tutulmuş, yatalak olmuşsak… Düşünmesi bile ürpertici değil mi?

Bu ayki kapak dosyamızda, bir anlamda geleceğimizi ele aldık, yarınımızı bugüne getirdik. Yaşlılarımızın, büyüklerimizin, anne-baba, dede ve ninelerimizin bizden beklentilerini hatırlamaya/hatırlatmaya çalıştık. Bizden ne bekliyorlar, ne umuyorlar, nasıl ilgi bekliyorlar, onu işlemeye gayret ettik.

Mehmed Paksu, meseleyi Kur’an, sünnet ve Risale-i Nur ekseninde ele aldı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Balkanlıoğlu, konunun sosyolojik yönüne değindi. Prof. Dr. Sefa Saygılı, olaya psikiyatrist olarak yaklaştı. Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Dr. Kemal Aydın ise, bir yaşlı uzmanı olarak önemli konulara dikkat çekti.

Ayrıca bu sayıda mutasavvıf kişiliğiyle öne çıkan, yazar Ömer Tuğrul İnançer’le “Kur’an-ı Kerim’i nasıl okumalıyız, hayatımıza nasıl geçirmeliyiz?” muhtevalı bir röportaj gerçekleştirdik. İlahiyat köşesinde Kenan Demirtaş, “fazilet” kavramı üzerine istifadeye medar bir yazı kaleme aldı. Selim Gündüzalp’le yeni bir beraberliğe adım attık; inşaallah bundan sonraki sayılarda da onun tefekkür eksenli yazılarını okuyacağız.

23 Mart 1960, Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin dar-ı bekaya irtihalinin 54. sene-i devriyesi… Onu hatırlamaya vesile olacak yazıları da dergimizin sayfaları arasında bulacaksınız.

Hepinizi Allah’a emanet ediyor, dualarınızı bekliyoruz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.