Mrs. Dalloway
% 19indirim

Mrs. Dalloway

Toplu Eserleri 1
  • 18,00 TL14,58 TL

    hopi kampanyası
    0,73 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"Yaşamı ve ölümü vermek istiyorum, sağlığı ve çılgınlığı; toplum düzenini eleştirmek istiyorum, işler halinde, en yoğun biçiminde." Virginia Woolf belki de en tanınmış romanı olan Mrs. Dalloway için bir yazısında bunları söylüyor. Dediklerini yapıyor da; her şeyden önce tek bir günün yoğun örgüsü içinde hem akreple yelkovanın peşinde koşan hem de o günün saatleri içinde kahramanlarının zihninde uzayıp giden iç zamanlar bulan bir roman bu. Mrs. Dalloway, edebiyat tarihinde daha sonraları "bilinç akışı" adıyla anılacak bir tekniğin en başarılı örneğidir. Kitaba adını veren Clarissa Dalloway, akşam vereceği davetin hazırlıkları peşinde Londra sokaklarında dolaşırken, kitabın öteki, "gizli" kahramanı Septimus Warren Smith aynı sokaklarda başka, daha karanlık bir hedefe doğru yol alır. Kitabın birbiriyle hiç yüzyüze gelmeyen bu iki kahramanı delilikle sığlık, sığlıkla derinlik, yaşamla ölüm kadar temel karşıtlıklar içinde "günden geceye" yolculuklarını tamamlar ve Virginia Woolf'da birleşirler. Mrs. Dalloway'i, Tomris Uyar'ın klasik niteliğindeki çevirisinden sunuyoruz.

Virginia Woolf, Mrs. Dalloway eserinde hem erkek ile kadın hem de iki kadın arasındaki ilişkilere farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu eseri okuyan erkekler, bu farklı bakış açısını zihin süzgecinden geçirecek ve kendine gerekli dersleri çıkartıp, en azından kadına bir cinsel meta gözüyle bakmaktan kurtulacaktır. Bayanların yoğun olduğu bir iş ortamında çalışan erkekler, bayanların birbirleriyle iyi geçinemediklerine sık sık tanık olurlar. Bu eseri okuyan bayanlarda, hemcinsleri ile yapmış olduğu kavgaların ne kadar gereksiz olduğunun bilincine varacak ve hemcinsleri ile iyi geçinmek için gerekli adımları atacaktır. Virginia Woolf, Mrs. Dalloway eserindeki karakterler ile okuyucuyu özdeşleştirerek okuyucuyu da eserdeki karakterlerden biriymiş gibi hikayeye dahil ediyor. Her insanın geçmişinde hatırlamak istemediği ve hatırlayınca acı duyduğu bazı olaylar mutlaka vardır. Yazar, eserinde okuyucuya bu acı olayları bilinçaltına süpürerek kaçmak yerine, bu acı olayları bugününe monte etmeyi ve böylelikle de bu acı olaylarla yüzleşip kurtulmayı tavsiye ediyor. Hepimizin içinde hayata dair beslediğimiz arzularımız olduğu gibi bir de toplumun bizden bekledikleri, yani toplumun bize dönük arzuları vardır. Bizler, çoğu zaman içimizdeki hayata dair arzulardan vazgeçip, toplumun bize yönelik arzularını geçekleştirmeye ve toplumun bizden beklentilerini boşa çıkarmamaya çalışırız. Yazar, eserinde toplumun bize dayattığı arzuların, içimizdeki arzuları bir silindir gibi ezdiğini ve bununda mutsuzluğumuza temel oluşturduğunu vurguluyor. Virginia Woolf, Mrs. Dalloway eserinde çoğu yazarın başaramadığı çok zor bir işi başarmış ve zamanın başarılı ruhunu eserine yansıtmıştır. Yazar, bu başarısıyla da okura, zamanın hızla akıp gittiği ve çoğumuzun hızla akan zamana ayak uyduramayarak zamanın bize sunduğu yenilikçi ruhu yakalayamadığımız mesajını gönderiyor. Bu eserde ele alınan olaylar, sadece bir günlük zaman dilimi içerisinde gerçekleşmiştir. Bu eserin okuma manasında kolay olmaması sakın sizi yıldırıp, eseri yarıda bıraktırmasın. Kendinizi zorlayarak da olsa bu eseri okumanız size çok şey katacak ve hayatınızın akışını değiştirecektir. Virginia Woolf, 1882’de İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Yayınlamış olduğu özgün eserleriyle edebiyat dünyasının örnek gösterilecek yazarları arasına girmeyi başarmıştır. İçine düştüğü depresyonu atlatamamış ve intihar ederek yaşamına son vermiştir.
Yorum Sayısı: 2

Virginia'nın en karmaşık eserlerinden biri. Bilinç akış tekniğini kullandığı bu eser, insanların söylediği kadar korkunç bir anlama güçlüğü yaratmıyor. Çünkü zaten her insan, günlük yaşamının büyük bir kısmında bilinç akış tekniğini kullanıyor. Sadece biraz karmaşık gelebilir, başlarda, fakat sonrasında ''iyi ki okudum'' diyebileceğiniz bir eser. Ki zaten ''okunması gerekenler'' listelerinin olmazsa olmazı.

N
Nur Seçginer  -   10.02.2016

Yazar gerçekten vurucu şeyler yazma erbabı,bir cümle okuyup etkilenmemek imkansız oluyor bazen.Ya da toplumun dayatmalarına karşı çıkışların başarılı yansıtılışına şapka çıkarmamak elde değil.

G
Gül Özdemir  -   05.02.2016