• Muhammed Nuru'l-Arabi% 23indirim
    Muhammed Nuru'l-Arabi
    Muhammed Nuru'l-Arabi

Muhammed Nuru'l-Arabi

Hayatı, Eserleri ve Tasavvufi Görüşleri
  • 18,00 TL13,86 TL

    hopi kampanyası
    0,69 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Bu itibarla çalışma konusu olarak seçtiğimiz Muhammed Nûru’l-Arabîʼnin hayatı, eserleri ve tasavvufî düşüncelerini tamamına yakını yazma halinde olan eserlerine dayanarak tesbit etmeyi amaçladığımız bu eser bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.

Giriş bölümünde kaynakların değerlendirilmesinin yanı sıra Muhammed Nûru’l-Arabîʼnin beslendiği melâmet neşvesinin kısa tarihi verilmiştir. Birinci bölümde Muhammed Nûru’l-Arabîʼnin hayatı, kişiliği, eserleri, tarikatı ve halifeleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde de Muhammed Nûru’l-Arabîʼnin kendi eserlerinden hareketle onun tasavvufun tahalluk ve tahakkuk boyutuna dair düşünce ve mülahazaları incelenmiştir. Bu bölümde ele alınan konular öncelikle, sufilerin genel mülahazaları ve ilk melâmîlerin tutumları ile birlikte ele alınmaya çalışılmış, böylelikle hem Muhammed Nûru’l-Arabî’nin, özellikle mensubu bulunduğu melâmî akım içerisindeki durumu ortaya konularak, getirdiği yeni ve farklı yorumlar üzerinde durulmuş hem de tasavvuf geleneği içindeki yeri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Bu münasebetle onun mensubiyetine dair yapılan tartışmalara, görüşlerinden hareketle ışık tutulmaya gayret edilmiştir. Sonuç kısmında ise Muhammed Nûru’l-Arabîʼnin görüşleri hakkında çalışmanın tümü göz önünde tutularak genel bir değerlendirme yapılmıştır.”

Yazarımız Ali Bolat’ın uzun mesailer sonucunda ortaya çıkardığı bu kıymetli araştırma, Melâmîlik ve Muhammed Nûru’l-Arabî konusunda çok önemli bir konuma sahip olacak, meraklıların ve araştırmacıların başucu kitabı olma keyfiyetini gösterecektir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.