Mühendisler İçin Ergonomi İşbilim
% 4indirim

Mühendisler İçin Ergonomi İşbilim

  • 35,00 TL33,60 TL

    hopi kampanyası
    1,68 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!Sadece 1 Adet Kaldı
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Mühendisler İçin Ergonomi İşbilim


Fatih C. Babalık


Fatih C. Babalık Vefa Lisesi'nden mezun olduktan sonra makine mühendisliği dalında yüksek öğrenimini ve doktorasını Almanya'da Braunschweig Teknik Üniversitesi'nde yaptı. 1973 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde başladığı öğretim üyeliği görevini yaklaşık 30 yıl Uludağ Üniversitesi'nde sürdürdükten sonra 2008'de emekli olmuştur. Ergonomi ve tasarım konusunda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.


Almanya'da Braunschweig, Darmstadt ve Siegen Üniversitelerinde, İngiltere'de Bath ve Sussex Üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Merkezi Almanya-Münih'te bulunan Makine Elemanları ve Konstrüksiyon Araştırmaları Bilim Derneği WGMK, yine Almanya-Dortmund'taki İşbilim Derneği GIA, Zürih'teki Uluslararası Mühendislik Pedagojisi Derneği  IGIP'in üyesidir. Başlıca çalışma alanları, ürün ergonomisi, tasarımda ergonomi, makine elemanları ve metodik konstrüksiyonudur.


Otuzsekiz yıldır '' Ergonomik Konstruksiyon'', 16 yıldır da '' Mühendisler için Ergonomi; İşbilim'' dersi veren, Almanya'da Siegen Münih Teknik ve Darmstadt Teknik Üniversitelerinde bu alanda araştırmalar yapan, Siegen Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak ders veren Fatih C. Babalık bu birikimlerine dayanarak, fizyolojiden iş organizasyonuna, makine tasarımdan iş pisikolojisine kadar çok geniş bir alanı kapsayan ergonomiyi, mühendisleri ve mühendislik fakülteleri öğrencilerini, onların çalışma ve ilgi alanlarını düşünerek bu kitabı hazırlamıştır.


İnsan, iş dünyasında bir üretim faktörüdür. İş hem insanca hem de verimi yüksek olacak şekilde düzenlenirse, iş dünyasının tüm aktörleri mutlu olur.  Bu kitapta insan-iş ilişkileri, iş yükü ile zorlanma arasındaki bağ incelenmiş için çevre koşullarının işçinin zorlanmasına etkisi gösterilmiş, insan-makine arakesitelerini oluşturan gösterge ve kumanda elemanları tanıtılmıştır. Kitabın ikinci yarısında ergonomik iş ve işyeri düzenlenmesi, işyerinde insanı en çok yoran yük kaldırma ve taşıma olayı irdelenmiş, çeşitli iş düzenlemeleri, monotonluk, stres, yaşlılık konuları ele alınmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.