Mukaddime (2 Cilt Takım)
% 34indirim

Mukaddime (2 Cilt Takım)

  • 70,00 TL46,20 TL

    hopi kampanyası
    2,31 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İslâm bilimlerinin bütün dallarından, tabiî ve sosyal bilimlere kadar, çağına ulaşan her konuda önemli tahlillerde bulunmuş, “Tarih Felsefesi”nin ve “İktisat Bilimi”nin kurucusu olarak kabul edilmiş. Ayrıca insanlık tarihinin ilk sosyoloğu özelliğini kazanmıştır.


Sosyoloji ilminin birçok temel prensiplerini Batılı bilim adamlarından yüzlerce yıl önce ortaya koyan İbn Haldun, tarih, siyaset teorisi ve sosyal psikoloji alanlarında İtalyan Vico ve Makyavelli'ye, sosyal düzenin genel esaslarında Montesquieu'ya, tarih felsefesi sahasında Rousseau ve Auguste Comte'a, devletlerin çöküşü ilkesinde İngiliz tarihçi Edward Gibban'a, pedagoji dalında ise William James ve Herbert Spencer'e ışık tutan metotlar belirlemiştir.


İbn Haldun’u okumadan felsefeyi, tarihi, devlet yönetim biçimini, en önemlisi İslâm’ın ne getirdiğini anlayamayız.


Yorum Sayısı: 1

İbni Haldun, Mukaddime eserinin içeriğinde felsefeden tarihe kadar birçok bilim hakkında bilgi sahibi olacağımız gibi devletlerin nasıl yönetildiği hakkında da fikir sahibi oluyoruz. Ayrıca yazar, eserinde İslam’ı ele alarak dinimizin detayları hakkında bizleri bilgi sahibi yapıyor. Bu nedenle dinimizi iyice idrak edebilmek için bu eserden mutlaka istifade etmeliyiz. Bu eserden özellikle tarihçiler ve sosyologlar istifade ederlerse büyük faydasını görürler. Bu eserin içeriğinde yer alan...devamını oku

İ
İsmail Ülke  -   20.06.2016