Mülkiyet Hakkına Dayalı Davalar
% 2indirim

Mülkiyet Hakkına Dayalı Davalar

Açıklamalı ve Güncel İçtihatlı
  • 148,00 TL145,04 TL

    hopi kampanyası
    7,25 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitabı hazırlamaktaki amacım, özellikle mesleğin ilk yıllarında özel bir uzmanlık gerektiren ve belirli bir bölge ile sınırlı olmadan TÜrkiye'nin her yerinde görülebilen mülkiyet hakkına dayalı davalarda hakim ve avukatların ilgili konu hakkında temel bilgileri alması ve davalarını sorunsuz bir şekilde yürütüp sonlandırmaları için gerekli öz bilgileri vermek oldu. Bunun yanı sıra mülkiyet hakkına dayalı davalar, özellikle ülkemizde yaşanan ekonomik hayattaki gelişmeler ve emlak sektöründeki gelişmelere paralel olarak artmaktadır.


Bu itibarla bu konuda ülkemizdeki uygulamaya yön veren Yargıtay Birinci Hukuk Dairesinin bu konulardaki görüşünün birinci ağızdan yansıtılması büyük önem taşımaktadır. Bu kitapta, uygulamacılara dönük olarak teorik tartışmalardan ziyade, güncel ve uygulanan hukuk ile ilgili somut, kısa ve öz bilgilere yer verilmiştir.


Bu nedenle, mülkiyet hakkına dayalı olarak açılan ehliyetsizlik, sahtecilik, hata (yanılma), hile (aldatma), ikrah (korkutma), gabin (aşırı yararlanma) ve diğer yolsuz tescil nedenlerine dayalı tapu iptali ve tescil davaları, elatmanın önlenmesi davaları, yine uygulamada oldukça tereddüt edilen ecrimisil davaları ile tapu kayıt düzeltme davaları ile ilgili olarak Yargıtay Birinci Hukuk Dairesinin güncel kararları özenle derlenerek, son görüşlerini de yansıtacak şekilde kitaba alınmıştır. Özellikle elatmanın önlenmesi ve ecrimisil davaları ile ilgili olarak çok çeşitli durumlarda ne gibi uygulama yapılması gerektiği konusunda daha geniş açıklamalar yapılmıştır.


Öte yandan, kitapta kullanımı kolaylaştırmak amacıyla içindekiler dizininin yanı sıra kitabın arkasına, ayrıntılı bir kavram indeksi, kanun indeksi ve içtihadı birleştirme kararı indeksi eklenmiştir.


Mülkiyet hakkına dayalı davaların kapsamı oldukça geniş olmakla birlikte bir eğitim metaryali niteliğindeki bu kitapta her konu ile ilgili tabiri caizse hap niteliğinde oldukça öz ve en gerekli bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Yine kitabın hazırlanmasında akademi eğitimi sırasında eğitime yardımcı olması yanında, mesleğe ilk başlayanların karşılaşabilecekleri sıkıntıları doğru bir şekilde aşmalarına imkan sağlamak amaçlanmışnr.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.