• Mülksüzler% 18indirim
    Mülksüzler
    Mülksüzler

Mülksüzler

  • 32,00 TL26,24 TL

    hopi kampanyası
    1,31 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"...Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim’i satın alamazsınız. Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir." Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı. "Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı. "Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır."


Ursula K. Le Guin, Mülksüzler eserinde kendilerini dünyaya Odocu diye tanıtan bir topluluğu kaleme alıyor. Odocular, isimlerini eserde geçen olaylardan kuşaklar önce yaşamış olan Odo isimli birisinden alıyor. Odo, romandaki olaylardan çok önce yaşadığı için romandaki olay örgüsünde yoktur. Ancak ismi geçtikçe anılıyor. Odo romandaki olay örgüsünde yer almasa da bütün olayların başlangıç noktası Odo’ya çıkıyor. Yazar, bu eserinde anarşizm üzerine dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir bilim kurgu ele almıştır. Yazar, eserinde öyle bir olay örgüsü oluşturmuş ki okurların dünya görüşü ne olursa olsun bu olaylardan derin anlamlar çıkarabiliyor.

Ursula K. Le Guin, Mülksüzler eseri insanların hayatta sahip olduğu ön yargılarının önlerindeki en büyük duvar olduğunun ve başarıya giden yolda bu duvarı aşamadıkları içinde başarısız olduklarını okurlarına anlatıyor. Okur ise eserin verdiği bu mesajı aldıktan sonra hayattaki ön yargılarının neler olduğunu, bu önyargıların kendisine nasıl bir duvar oluşturduğunu tepsi etmeye ve tespit ettikten sonrada önyargılarını yenip, bu duvarı yıkabilmek için kendisiyle büyük içsel çatışmalar yaşamaya başlıyor. Bu eser, bugüne kadar okuduğunuz belki de en anlamlı bilim kurgu romanı olacaktır. Yazar, bu eserinde zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırarak insanlığın ortak dertlerini ele alıyor.

Ursula K. Le Guin, Mülksüzler eseri politik göndermelerde yaparak okurun bazı konularda ufkunu açmaya çalışıyor. Yazar, eserinde Urras ve Anaress isimli birbirinin uydusu iki gezegen üzerinden bir bilim kurgu oluşturuyor ve okura anlatmak istediklerini anlatmaya çalışıyor. Urras gezegeni günümüz dünyasını temsil etmekte ve Anaress’ten Shevek isimli bir bilim adamı Urras’ı keşfetmeye gelir. Okurlar, bilim adamının bu keşfini okurken günümüzde olayları hiç sorgulamadan peşinen kabullendiğinin farkına varıyor. Anaress gezegeni ise mülksüz bir yaşantının temsilcisidir. İnsan bu ya mülksüz bir yaşamın olduğu yerde bile ihtiraslarının peşinden koşmayı ve hayatı kendisine zehir etmeyi becerebiliyor. Bu eserin okura vermek istediği esas mesaj ise insanın herhangi bir şeyi elde edebilmesi için ilk önce o şeye kendini adaması gerektiğidir.
Ursala K. Le Guin, 1929 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Columbia Üniversitesinde edebiyat eğitimi aldıktan sonra 1950’lerde öykü ve roman yazmaya başlamış ve 1962 ile 1974 arasında altı bilimkurgu romanı yayımlanmıştır.

Yorum Sayısı: 4

İyelik ellerinin bile kullanılmadığı bir toplumun anlatılması açısından düşündürücü ve farklı düşünmenizi sağlayabilecek bir kitap.

F
Furkan Der  -   06.02.2016

İki dünya.Birinde sosyalist sistem,ötekinde kapitalist sistem mevcut.Sosyalist dünyada doğup,yaşayan fakat araştırmalarını geliştirmek için kapitalist dünyaya geçmesi gereken bir bilimadamı.Bu muhteşem kült romanı muhakkak okuyun.

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016

Ursula K. Le Guin, Mülksüzler eserini okurken zihnimizi tamamen bu esere vermeli ve düşünerek okumalıyız. Yazar, eserinde iki farklı gezegeni ele almıştır. Konuyu ilginç yapan ise bu gezegenlerden birinin kapitalist, diğerinin ise anarşist olmasıdır. Anarşist gezegende Dr. Shevek diye birisi yaşamaktadır ve Dr. Shevek, kendi gezegeninden diğer gezegen olan kapitalist gezegene gider. Dr. Stevek’in, bu gezegende yaşadıkları ise eserin olay örgüsünü oluşturmaktadır. Yazar, okurlarına kapitalist...devamını oku

F
Furkan Yılmaz  -   20.06.2016

Anarşi ve Kapitalist sistemin insanlar tarafından oluşturulup insanların aleyhine işletilmesini çok güzel işleyen bir kitap. Anarşi övgüsü ile karşılaşacağını düşünenlerin ön yargılarını kırıp eleştirel bir bakış açısı getiriyor.

A
Ayşe Topçu   -   27.04.2016