Müseyyeb - Name
% 25indirim

Müseyyeb - Name

  • 22,00 TL16,50 TL

    hopi kampanyası
    0,83 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Milletler tarihi görmek istedikleri gibi destanlaşır.
Türk destanları incelendiğinde Anadolu’nun herhangi bir köşesindeki sıradan bir kişinin bile destan kahramanı şahsında, Hint’ten Çin’e, Afrika’dan Avrupa’ya bütün dünyaya düzen verdiği görülür. Hatta birçok destanda bu da yetmez, kahraman dünyaya nizam verdikten sonra dünyanın ötesine, Kaf dağının arkasına dahi gider; oraya da düzen ve intizam verir. Bu anlamda destanlar, milletlerin ideallerini, amaçlarını, hayata bakış tarzlarını ve yaşayış biçimlerini bünyesinde barındıran paha biçilmez metinlerdir.

Elinizdeki destan, 7-8. yüzyılda, Kerbela olayının ardından, Müseyyeb Gazi’nin şahsında Yezid ve çevresindekilerden intikam almayı anlatır. Destanda, Yezidilerle yapılan mücadeleler akıcı bir üslupla sunulur.

Müseyyeb Gazi destanı yazıya geçirilirken anlatıma müstensihin ağız özelliklerinin fazlaca nüfuz ettiği görülür. Destanın bu niteliği, onu, Eski Türkiye Türkçesi ağızları açısından bir hazine durumuna getirir. El yazma metnin çeviryazısı ortaya konurken giriş, dil incelemesi ve dizin kitaba dahil edilmiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.