Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek

Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"1991 yılında televizyonda Türk kadınlarının tesettüre dönüyor olduklarını gösteren bir haber izlemiş, çok şaşırmış ve onlar adına üzülmüştüm, içimden, 'Zavallılık' diye düşünmüştüm, 'kültürleri bu kadınların beyinlerini yıkıyor."

Bu düşüncelerin sahibi, üç yıl sonra islâm'ı seçmeye ve örtünmeye karar verir. Bu süreçte yaşadıkları ve gözlemledikleri ise, onu doktora konusunu 'tesettür' olarak değiştirmeye yöneltir.

İşte, elinizdeki kitap, Dr. Katherine Bullock'un Toronto Üniversitesi'nde yaptığı doktora çalışması ile başlayan tesettür araştırmalarının sonuç ve bulgularını bize sunuyor.

Kitabını, tesettürü Müslüman kadınların baskı altında oluşunun bir sembolü olarak gören yaygın Batılı anlayışın eleştirisi ve 'psikanalizi' üzerine kuran Dr. Bullock, modern klişeler kadar, islâm toplumunda tesir icra eden 'geleneksel' bazı yanlış anlamalara da eleştiri getirerek, 'pozitif bir tesettür teorisi' öneriyor. Bullock'a göre, tesettür, 'ezilmişlik sembolü' değildir; bilakis modern kapitalist tüketim kültürüne karşı bir özgürlük zemini sunmaktadır.

Dr. Bullock, "Tesettürün başka bir öyküsünü sunma teşebbüsüdür" diyor kitabı için. "Huzur ve sevinci islâm'da bulan ve onun kadınları baskı altına almadığına ve tesettürün onları ezmediğine inanan benim gibi insanların öyküsü..."

Ve kitabın Türkçe baskısına yazdığı önsözde, 'tesettür tartışmalarının önemli bir muhatabı' olarak gördüğü Türkiye için, bir ümidini dile getiriyor: "Bu kitabın Türk devleti tarafından benimsenen perspektiften daha başka bir bakış açısı sunduğunu dikkate alırsak, kitabımın Türk toplumunda tesettür konusunda yaşanan gerilimlerin hafiflemesine bir katkıda bulunacağını ümit ediyorum. Hepsinden önemlisi, kitabımın Türkçe'ye çevrilmiş olmasının, tesettürü tercih eden, ama ailesinden ve/veya devletten baskı gören kadınların hayatlarını kolaylaştıracağını ümit etmek istiyorum..."
(Arka Kapak)

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.