Mustafa Kemal Enver Paşa İlişkisi

Mustafa Kemal Enver Paşa İlişkisi

  • 6,00 TL

    hopi kampanyası
    0,30 Paracık

Motor Amerikan koleji tarafından gelerek rıhtıma yanaşmıştı. Şimdi bu dört gece yolcusunun da gözleri nemliydi. Enver Paşa hemşiresini kucaklıyor, İhsan Namık Beyin elini sıkıyor ve Talat Paşanın elinden tutarak çevik bir hareketle motora atlıyor. Alman bahriyelisinin kullandığı motor bir kavis çizerek Boğaz ın yukarısına doğru kaymaya başlarken, sahilde bulunanlarr hıçkırıklarını tutamıyorlardı.

Karanlık ve siyah gecenin içinde, gittikçe uzaklaşan motorun sesi ve ışığı gibi koskoca Osmanlı İmparatorluğunun varlığı da tarihin huzurundan siliniyordu. Bu gidenler son devrin kaderini çizenlerdir.

Mustafa Kemal Paşa ve Enver Paşa Meşrutiyetten bugüne kadar emekleri ve etkileri devam eden iki büyük Türk çocuğudur. Siyasi ve mesleki kanaatleri ayrı olabilir. Birbirlerinden çok farklı düşündükleri muhakkaltır. Fakat ikisinin de kalplerinin vatan sevgisi ile çarptığına ve bu uğurda her zaman can vermeye hazır olduklarına hiç şüphe yoktur.

Aynı ocaktan yetişmiş bu iki arkadaşın ilişkilerini, rekabetini Cemal Kutayın kaleminden belgelere ve günlüklere dayanarak okurlarımıza sunuyoruz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.