Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov
% 10indirim

Mustafa Kemal'in Dostu İbrahim Ebilov

Belgesel ve Bedii Bir Hayat Hikayesi
  • 10,00 TL9,00 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İbrahim Ebilov (1882-1983), Azerbaycan Sovyet Halk Cumhuriyeti’nin ilk Türkiye Büyükelçisidir. Güney Kafkasya Sovyet Federatif Cumhuriyetini (Zagfedarasiya) de temsil etmiştir. Bu federasyon, Azerbaycan-Gürcistan ve Ermenistan’ı içine alan bir idari yapıydı. İ. Ebilov 12 Ekim 1921 tarihinde Ankara’ya gelmiş ve 23 Şubat 1923’te İzmir’de ölmüştür.


Mustafa Kemal Paşa’nın dostu ve güvendiği bir diplomattı. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştı. Ama Rusya ile Azerbaycan, TBMM’ni bir devlet kabul ederek Ankara’ya Büyükelçi göndermişlerdi. M. Kemal Paşa’nın emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi destekleyen, maddi yardımlarını sağlayan kişilerin başında İbrahim Ebilov da geliyordu. Azerbaycan Sovyet Halk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Dr. Neriman Nerimanov ile birlikte hem Azerbaycan’ın kardeş yardımlarını, hem de Rusya Federasyonunun yardımlarını sağlamakta öncü rol oynamıştır.


Bu kitaptan sonra; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihini araştıranlar, Ebilov’un ve Nerimanov’un hizmetlerini gözardı etmeyeceklerdir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.