Müşterek Dostumuz

Müşterek Dostumuz

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Müşterek Dostumuz’da Dickens, dönemin kapitalizminin başkenti Londra’daki hayata dair, belki de başka hiçbir romanında göremeyeceğimiz ölçüde geniş bir panaroma sunar, çünkü, malum, para yokluğuyla bile her yerdedir. En alt tabakalardan en üst tabakalara mekik dokuyacağını zaten daha en baştan sezdirir Dickens: Roman Thames Nehri’ne düşen cesetleri toplama işi yapan ailenin rutin turlarından birinin tekinsiz betimlenişiyle açılır ve hemen ardından yeni zengin Veneeringler’in evindeki yemeğin ve davetlilerin alaycı ve olağanüstü komik bir biçimde anlatıldığı bölüm gelir.

Romandaki müthiş dil ve üslup çeşitliliğinin de habercisidir bu iki bölüm. Dilbilimcilerin tabiriyle "sosyolekt"lere (ve tabii "idiolektlere"de) olağanüstü duyarlı bir kulağı olan Dickens, bu romanda bir yandan bütün toplumsal tabakaları gezerken, bir yandan da her birini anlatmaya en uygun dili ve üslubu da yakalar. Yakaladıktan sonra da uzun uzun keyfini çıkarır ve okuru da kendinden geçirir. Romanın zenginlikleri bu eleştirel ve çok geniş kapsamlı toplumsal içeriğiyle ve dilinin olağanüstülüğüyle de sınırlı değildir; bütün Dickens romanlarında olduğu gibi insani anlamda müthiş derinlikli sahneler bu romanda da fazlasıyla vardır.

Yorum Sayısı: 1

Charles Dickens deyince aklıma gelen ilk eser her zaman İki Şehrin Hikayesi olmuştur fakat okuduğumda şu meşhur Dickens bu muymuş demiştim ki bir tavsiye üzerine Müşterek Dostumuzu okuma fırsatı buldum ve şimdi de Dickens meğersem buymuş demeye başladım.Hem yazarın ustalığı hem de çevirmenin müthiş performansı ile müthiş bir hikaye okuma imkanına sahipsiniz.Hikaye severlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.Şiddetle tavsiye olunur(Ayrıca 4 bölümden oluşan bir mini dizi de çekilmiş hikayeden uyarl

F
Fırat Atmaca  -   01.02.2016