Mutlu Olma İhtimalimiz

Mutlu Olma İhtimalimiz

Aforizmalar
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Freud’un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu seçki, bir tür Freud’u ve hayatı anlama kılavuzu olarak da okunabilir.


Bu seçkiyi siz sevgili okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz.  • Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum.

  • Çocuklar yapabilse, yetişkinler bilseydi.

  • İstediğin şeyi elde edemiyorsan, elde ettiğin şeyi isteyeceksin.


            Hepimiz, ahlaklı olduğumuzu düşünürüz ama bu düşüncemizin eksik olduğunu Sigmund Freud, Mutlu Olma İhtimalimiz eserinde yer alan insanlar, düşündüklerinden daha ahlaklı, ancak hayal edemeyecekleri kadarda ahlaksızdırlar sözünü okuyunca anlıyoruz. Yazara, bu sözünde hak vermemek elde değildir. Çünkü insanlar, istedikleri takdirde kendilerini bile tanıyamayacak kadar ahlaklı olabiliyorlar. İnsanlar, ahlak kurallarını tanımadıkları zamanda ahlaksızlıkta sınır tanımıyorlar. Yazar, eserinde aşkın, kişinin kendisine olan saygınlığını azalttığını savunmuştur. Bu sözü okuduğumuz ilk anda yazara gıcık olsak da yazar, bu düşüncesinde sonuna kadar haklıdır. Hepimiz, aşık olduğumuz insanın gözünde değerli, daha doğrusu hoş bir insan olabilmek için kendi değerimizi hiç gözetmeden bir sürü şaklabanlıklar yapmışızdır.

            Aşık olan insanlar, birbirlerine bana bu hayatta sadece sen yetersin sözünü çok sık kullanırlar. Bu bilinçli kullanılan bir sözden ziyade klişe bir söz haline gelmiştir. Bir insanın, sadece aşkı ile gerçekten yetinip yetinemeyeceğinin yolunu ise Sigmund Freud, Mutlu Olma İhtimalimiz eserinde aşıklar, aşklarını yaşarlarken çevresindeki olaylar ile ilgilenmiyorlarsa birbirlerine yetecek sevgiye ulaşmışlardır diyerek göstermiştir. Yazarın, bu görüşüne göre dünyada çok az aşık birbirine yetecek sevgiye ulaşmıştır. Yazar, eserinde biri beni dövdüğü zaman kendimi savunabilirim. Ama biri beni övdüğü zaman savunmasızım diyerek okurlarına, kavgada kendinizi savunmak için dövüş sanatlarını öğrenmekten daha fazla biri sizi övdüğü zaman kendinizi savunacak yollara önem verin demiştir. İnsan, övüldüğü zaman kendisini mutlaka savunmalıdır. Çünkü övgü, insanı şımarttığı için köreltir.

            Sigmund Freud, Mutlu Olma İhtimalimiz eseri öyle bir çırpıda okunacak eserlerden değildir. Bu eseri çalışma masanızda daima bulundurmalı ve sıkıntılı anlarınızda rastgele bir sayfa açarak okuyup, rahatlamalısınız. Yazar, bu eserinde insanların yaşamış olduğu hayat karmaşasını çok güzel cümlelerle özetlemiştir. Yazarın, bu eserinde din ile ilgili görüşlerini dikkate almadığınız sürece size çok şeyler katabilecek bir eserdir. Çünkü yazar, hem hayata hem de insanlara dair yol gösterici nitelikte çok yerinde tespitler yapmıştır.

            Sigmund Freud, 1856 yılında Moravia’da dünyaya gelmiştir. Yazar, psikanaliz öğretisinin kurucusudur. İnsanların, kişiliğinin birbirinden farklı beş aşamadan geçerek geliştiğini savunan Psikoanalitik Kuramı kurmuştur.   

Yorum Sayısı: 3

Sigmund Freud'den özdeyişlerden ve kitaplarından alınan aforizmalardan oluşan bu eser her kitaplıkta bulunmalı. Küçük bir Sigmund Freud Külliyatı.

H
Hasan Karakaya  -   14.02.2016

Sigmund Freud, Mutlu Olma İhtimalimiz eseri tahmin edebileceğiniz gibi insan psikolojisini konu almaktadır. İnsanların, yaşamlarında en büyük amacı kaliteli, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamaktır. İnsanlar, bu amacına ulaşmak için yaşamlarında mücadele etseler de suratlarına takmış oldukları bin bir türden maskeleri çıkarmadıkları sürece bunu başarmaları imkansızdır. Yazar, eserinde insanların, yaşamlarındaki bu amaçlarına ulaşmalarının tek yolunun kendileri olmaktan geçtiğini söylüyor....devamını oku

Y
Yılmaz Keskin  -   20.06.2016

Elinizin altında Freud'dan alıntılar. Tabi ki de güzel ve yararlı, kolaylık sağlayan bir yanı var. İlk kez Freud okuyan biri için bir tanıtım niteliğinde. El altında bulundurulsa fena olmayacak türden bir kitap.

B
Burak Akgün  -   29.02.2016