Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk
% 19indirim

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

  • 12,00 TL9,72 TL

    hopi kampanyası
    0,49 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Aramızda bir sessizlik oluyor. Yatış pozisyonumuzu değiştiriyoruz, yorgan hışırdıyor. Başlattığımız tartışma içimde, öncekinden de şiddetli bir biçimde devam ediyor. Traudel'le bu tür konuşmalar yapmaya alışık değilim. Ayrıca, gerçekten korkuyorum. Bana göre, bu konuşma bile, çok korktuğum yıkımın gizlice başladığının bir işareti... Şimdi biraz kafa dağıtmayı çok isterdim, ama cinsel birleşmeden sonra televizyonu açmayı ikimiz de kaba buluruz. Fakat burada böyle karanlıkta yatıp duramam da. Yalnızlık normal de, birdenbire ortaya çıkması öyle iğrenç ki. Sürekli hayat üzerine kafa yoran ve bir imge avcısı gibi etrafındaki küçük ayrıntıları gözlemleyerek mutluluk kırıntıları yakalamaya, bunlara tutunmaya çalışan bir adam iç dünyasıyla, hayatla, işiyle iyi kötü idare ederken, bir gün her şey sevgilisinin çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst oluyor. Dengeler bozulmuş, sorgulama ve hesaplaşma başlamıştır artık… "Kafka'nın anlatı geleneğini sürdüren Genazino, titiz ayrıntılarla ördüğü romanlarını giderek mükemmelleştiriyor... Bu kitap küçük bir şaheser." - Jan Bürger, Literaturen "Gündelik hayatın ince ince gözlemlenmesi, mizah duygusu, sıradanlığı evrensel bir insanlık durumu olarak yorumlama eğilimi... Genazino'nun tipik özellikleri." - Ulrich Greiner, Die Zeit

İnsanlar, başkalarına yapılmış olan ihanetleri hoş karşılayabilseler de ihanet okları kendi üzerlerine döndüğü zaman asla hoş karşılayamıyorlar. Wilhelm Genazino, Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk eserinde insanlar, ancak başkalarına yapılmış olan ihanetleri kaldırabilirler diyerek ihanete uğradıkları zamanlarda asla affedici tavır takınamayacaklarını okurlarına göstermiştir. Tecrübe, insanların hayatta yediği kazıkların bileşkesidir derler ya insan, şöyle bir durup düşündüğü zaman bu söze hak veriyor. Yazarında, eserinde belirttiği gibi insanlar, kendilerini yaşamış olduğu yıllarlın değil de hayatta, yediği kazıklar sonucunda edinmiş olduğu tecrübelerin yıprattığının farkındadır. Bu nedenle hayatta edinilmiş her bir tecrübeye vücuda girmiş bir kurşun gözüyle bakılabilir.             İnsanlar, hayatlarında darbe yedikçe yaşamdan ve insanlardan uzaklaşmaya başlar. Çünkü insanların, yaşamlarında almış olduğu bu darbeler onların içlerindeki yaşama isteğini yüksek ısının demiri erittiği gibi eritir. Wilhelm Genazino, Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk eserinde insanların yürekleri kabarsa da çevrelerindeki insanlarla bir şey paylaşmak istemezler. Bu durum ise ruhun yabaniliğine işarettir diyerek insanların, yaşamdan kopuş süreçlerini onlara aktarmaya çalışmıştır. İnsanlardan, faydadan çok zarar gören ruhun, kendi içerisine çekilerek her şeyi kendi içerisinde yaşaması ve bunun bir neticesi olarak yabanileşmesi sizce de en doğal olan değil midir? İnsanlar, hayatlarında eski eşya kullanmayı sevmezler. Yazara göre insanlar, eski eşyalarında kendi yıpranmışlıklarını görürler ve bunun bir sonucu olarak da günün birinde kendilerinin de bu eşya gibi eskiyeceklerini düşünürler.             Wilhelm Genazino, Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk eserinde felsefe eğitimi almış olan ana karakter Gerhard Warlich, günlük yaşamında başına gelen her olayı farklı şekilde yorumlamak için özel bir gayret içerisindedir. Bu tutumunun ise genellikle kendisini mutsuz ettiğinin farkındadır. Çamaşırhanede yönetici olarak çalışan kahramanımızın Traudel isminde birde sevgilisi vardır. Traudel, çocuk sahibi olmak istese de kahramanımız, sevgilisinin bu isteğine sıcak bakmamaktadır. Sevgilisinin, bu konudaki ısrarları ise kahramanımızı gün geçtikçe bu ilişkiden soğutmaktadır. Kahramanımız, sevgilisinin bu aşırı istekleri karşısında bunalıma girmiş ve terapi seansları almak için bir kliniğe müracaat etmiştir.             Wilhelm Genazino, 1943 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. Sosyoloji ve felsefe alanlarında eğitim alan yazar, kaleme aldığı radyo oyunları, tiyatroları ve romanları ile edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biridir.
Yorum Sayısı: 1

Dilinin sadeliğini sevdim. Gerçekleri olduğu gibi anlatan kitapları severim zaten, bu kitap da net bir kitap. Durum budur diyor, abartmaya gerek yok. (Melankoliden bahsetmesini de buna yordum ben) İnsanın hayattan ne istediğini bulamaması üzerine düşündürüyor, meraklısına..

B
Benay Gavazoğlu  -   12.02.2016