Mylasa Labraunda - Milas Çomakdağ

Mylasa Labraunda - Milas Çomakdağ

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Türkiye'de Kentsel ve Kırsal Mimari" başlıklı serinin üçüncü kitabı çıktı...

Yaklaşık 1600 yıldır uykuda olan, büyüleyici ve tüm Karia'nın "kutsal" kenti Labraunda, 1984 yılında İsveç Uppsala Üniversitesi'nden Prof. Axel W. Persson'un Tunç Çağı'na ait arkeolojik kalıntılar bulmak ümidiyle Milas'a gelmesiyle bulundu ve benzersiz varlıklarını sergilemeye başladı.

Projenin koordinatörü Amelie Edgü kitabın kapsamını şöyle sunuyor:
"Anadolu'da Mimari başlıklı belgeleme ve tanıtım projemizin üçüncüsü olan bu çalışma Güney Ege'de Milas ve yöresinde Labraunda ve Çomakdağ'daki arkeolojik, tarihi ve kırsal mimarinin belgelemesi ve tanıtımını kapsıyor. Labraunda'nın geçmişi Karia, Roma, Bizans dönemlerini kapsıyor. Aynı zamanda Labraunda'nın yakınındaki Çomakdağ köyleri çok özgün karakterlere sahip. Özellikle, kırsal mimari bakımından, dağların üst kesimlerinde son derece kısıtlı olanaklarla ve Labraunda'daki duvar tekniği ile yaptıkları evler ve süslemeleri Milas'taki evlerle bile karşılaştırılamayacak derecede benzersiz özellikte. Biz bu proje ile bölgedeki sürekliliğe dikkati çekmek istedik.

Projenin bilimsel danışmanı olan Prof. Dr. Afife Batur'un yönetiminde, kitabın editörleri olan Murat Ural ve Figen Kuzucu'nun katılımlarıyla Çomakdağ köyleri incelendi, belgelendi ve Ali Konyalı tarafından fotoğraflandı. Bu bölüm Afife Batur ve Murat Ural'ın yazılarıyla sunuluyor. Batur ve Ural'ın Çomakdağ değerlendirmeleri de bu yöre hakkında şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ve özgün çalışmalar".


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.