Nali ve Divan’ı
% 34indirim

Nali ve Divan’ı

  • 22,00 TL14,52 TL

    hopi kampanyası
    0,73 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İlmiye sınıfına mensup divan şairleri, Osmanlı dönemi Türk Edebiyatının en dikkat çekici simalarıdır. Elinizdeki Divan, bu sınıf şairler arasında adı geçen Nali (Ö. 1086/1675-1676)’ya aittir. 17. yüzyılın geride iz bırakmış şairlerinden olan Nali yaşadığı dönemde, kendi muhiti içerisinde herkesçe bilinen bir bilim ve sanat adamıdır. Hakkında bilgi aktaran eski biyografi kitaplarının şairi övgü dolu ifadelerle anlatmaları, kişiliği ve şairliğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.


Bu kaynaklardan edinilen bilgiye göre Nali, tahsil ve terbiye görmek amacıyla Konya’dan İstanbul’a gitmiş, en iyi medreselerde eğitimini tamamlamış, kısa zamanda İstanbul’un tanınmış müderrisleri arasına girmeyi başarmış, hatta sarayda seçkin bilim ve kültür adamlarının katıldığı sohbet meclislerine dahil olmuş, müderris iken kadılığa geçmiş ve ömrünün kalan kısmını çeşitli merkezlerde kadılık yaparak geçirmiş bir Osmanlı münevveridir.


Nali’nin nüshaları günümüze ulaşmış dört ayrı eseri tesbit edilmiştir. Yazma nüshaları muhtelif kütüphanelerde kayıtlı bulunan üç adet mesnevisi, akademik çalışmalarla daha önce araştırma konusu yapılmış ve kültür hayatımızın istifadesine sunulmuştu. Eldeki eserleri arasında edebi açıdan en önemlisi olan Divan’da, bu çalışmayla, bilim çevrelerinin dikkatine sunulmuş olmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.