• Nar Ağacı% 33indirim
    Nar Ağacı
    Nar Ağacı

Nar Ağacı

  • 27,50 TL18,42 TL

    hopi kampanyası
    0,92 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Nar Ağacı e-kitabı

Nazan Bekiroğlu’ndan Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında geçen muhteşem bir roman. Balkan Savaşı yıllarında başlayıp I. Dünya Savaşı’na uzanan bir öykü... Trabzon’da ve Tebriz’de doğup birbirlerine doğru yol alan iki hayat; önce delice akan sonra durgunlaşan iki ırmak... Aslında çok ırmak... Tebriz’in en büyük, en asil halı tüccarının deli fişek oğlu Settarhan ve Trabzonlu inci tanesi Zehra... İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, tehcir, mücadele, kader... Farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu’nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. "Nar Ağacı" bir Doğu masalı kadar zengin, hayal kadar güzel, hayat kadar gerçek bir hikâye... İncelikle işlenmiş karakterleri, zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle yıllarca unutulmayacak bir kitap...


Nazan Bekiroğlu, Nar Ağacı eserini okurken kendinizi hikayede geçen olayın kahramanlarından birinin yerine mutlaka koyacak ve bu hikayeye dahil olacaksınız. Özellikle Karadeniz halkı, eserin kahramanlarından Trabzon’un incisi Zehra’da kendi yaşamlarına ait çok izlere rastlayacaklar. Yazar, bu eserinde diğer eserlerine göre oldukça akıcı ve sade bir dil kullanmıştır. Okurlar, bu eserde insanı duygulandıran güzel bir aşk hikayesini okurken, aynı zamanda tarih alanındaki bilgilerini de tekrar etmiş oluyorlar. Eserde, Trabzon’un İncisi Zehra’nın öyküsü daha çok seferberlik yıllarını anlattığı için okurken yüreğinizin sıkıldığını ve nefes alamadığınızı hissedeceksiniz.

Nazan Bekiroğlu, Nar Ağacı eserinde okura pek çok tarihi ayrıntı vermesine rağmen okurun sıkılmadan bu tarihi ayrıntıları okumasını sağlayacak farklı bir üslup kullanmış. Yazar, bu eserinde yaptığı başarılı betimlemelerle okurlarına Trabzon’un İncisi Zehra ile Trabzon’un, Setterhan ile Tebriz’in sokaklarını gezdiriyor. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra tarih bir aşk hikayesi üzerinden ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyecekler. Yazar, bu eserinde yer alan her bir satır ile okurlarına farklı kültürler hakkında ince bilgiler vermiştir. Hikayenin tek düze gitmemesi okurları hem sıkmıyor hem de okurken ayrı bir tat almalarını sağlıyor. Okurların bu eseri okurken bir türlü anlamlandıramadıkları bir duygu gelip yüreklerinin ortasına oturacak ve bu duygu okurun yüreğinin kanarcasına acımasına neden olacak.

Nazan Bekiroğlu, Nar Ağacı eseri anlatıldığı dönemi o kadar net bir şekilde yansıtmış ki okurlar, bu eseri okurken kimi zaman Hacı Bey ile Büyük Hanım’ın evine konuk olacak ve onların hayatlarından kendi yaşamında kullanabileceği büyük tecrübeler edinecek, kimi zaman seferberlik yıllarının içerisinde kendisini bulacak ve göz yaşlarına hakim olamayacak, kimi zamanda Zehra ve Anuş’a dahil olup, onlarla beraber eşkıyalardan saklanacaktır. Yazar, bu eserinde çizgisinin ötesine geçmeyi başarmış ve diğer eserlerine göre kullandığı sade dille daha çok okura faydalı olmak için hedef kitlesini genişletmeyi amaçlamıştır. Yazarın, bu eserinde dilini sadeleştirmesi onun üslubuna alışık olan hayranlarını biraz hayal kırıklığına uğratsa da onlarda zamanla yazarın bu sade dilini seveceklerdir.

Nazan Bekiroğlu, 1957 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Erzurum Atatürk Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi alan yazar, Trabzon’dan hiçbir zaman kopmamıştır. Edebiyatımıza kazandırdığı değerli eserleri ile Türk Edebiyatına hizmet etmeye devam etmektedir

Yorum Sayısı: 11

Okuduğum ve kurgusuyla beni içine alan kitapların belkide en başında geliyor. Bende Settarhanla diyar diyargezdim bende asker ismailin peşine düştüm ve onun için ağladım. nazan bekiroğlunun kalemine yüreğine sağlık :)

H
Habibe  -   15.02.2016

u eseri çıktıgı hafta kitapçımın ısrarı uzerine almıştım.İlk bunu oku dedi ve iyi ki onu okumusum olaganustu kurgu duygu kişiler ve yorumlama ender rastlanabilecek derece de sürükleyicili.ayatımda özel yeri olan kitaplardan simdi bile aklıma gelince acar bakarım bazı yerlerini mutlaka okurum.Karakterler muthıs analız edilmiş betimlemeler muazzam.Kalemine sağlık Nazan Hocam...

P
Pakize Çetinkaya  -   23.02.2016

Harika bir dili var kitabın edebi betimleri ile sizi de yanında götürüyor. Her yeri Nazan hocayla geziyor .Her fotografa onunla giriyorsunuz.işte edebiyatçı farkı. İşte kalbe dokunma ,hikaye anlatma ustalığı .evet Hiç bitmesin istersin damakta harika bir tat bırakan kitap.

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Bir yazara bağlanmak için oldukça yeterli bulmuştum. Hem dili basit olmayan hem de müthiş akıcı başka kitap bilmiyorum.

K
Kırık Kafiye  -   09.09.2016

Nazan Bekiroğlu, Nar Ağacı eserinde bir şeyler, sizi mıknatıs gibi eserin içerisine çekecek ve bu eserin içeriğinde bir daha kendinizi bulmamak üzere kaybolup gitmek isteyeceksiniz. Bu eserin, okurları en çok etkileyen tarafı ise yazarın, ele aldığı hikayenin gerçek olmasıdır. Bu eserin, okurlarına verdiği en güzel mesaj ise bir insanın semaverde demlenen çay gibi hayatın içerisinde demlenmesi gerektiğidir. Günümüzde insanlar, daima yalnızlıklarından şikayet ederler ama bu eseri okuduktan sonra...devamını oku

Z
Zeynep Yılmaz  -   20.06.2016

Bir kere okumanın yetmeyeceği, dili kurgusu harika bir Nazan Bekiroğlu kitabı... Uzun seyahatler çekiyorsa içiniz, altı çizilecek cümleler arıyorsanız, tam kitabı...

İ
İlazkız İlazkız  -   30.05.2016

sevenin çok sevdiği, sevmeyenin hiç sevmediği benim ise Nazan Bekiroğlu'nu sevmemi sağlayan, günümüzün özlenen aşklarını ve ailesini anlatan bayıldığım kitap! Yitik Lale'de çpk güzel bir düşünce kitabı..

Z
Zeynep Tutkun  -   10.05.2016

Kesinlikle sevdiğim kitaplar arasında,yüreğinize dokunacak bir kitap

S
Seda Nur Arslantaş  -   02.05.2016

Temiz,saf , bizden bir hikaye ...

M
Merve Erol  -   19.03.2016

Yine bir Nazan Bekiroğlu klasiği tek solukta okunabilecek bir aşk hikayesi

K
Kübra Bayrak  -   02.02.2016

Kitabın sonu hiç iyi bir yerde bitmiyor. Tam bişeyler olacak derken kitap bitiyor. Betimlemeler gereksizce uzun insanın canını sıkıyor. Tavsiye etmem.

B
Beyza Keskin  -   16.02.2015