Nasihatler (Kara Sözler)

Nasihatler (Kara Sözler)

  • 20,00 TL

    hopi kampanyası
    1,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Nursultan A. Nazarbayev: "


Biz Abay.' tanıtmakla Kazakistan' âleme tanıtacağız. Kazak halkını tanıtacağız. Abay her zaman bizim ulusal şianmız olmak zorundadır."


Mulıtar Auezov:


"Abay cesareti, Abay sesi, Abay hayatı, zamanın nefesi, halkın sesidir. Bugün o ses, bizim sesimize karışıp, yankılanarak, yeni bir dünya görüşüne dönüşüyor."


Şakerim Kudayberdiulı:


"Atalanmızla aynı anadan doğan İbrahim Beyefendi, Kazak içinde Abay diye bilindi. O şahsiyet hem İslami bilimleri hem Rus bilimlerini çok iyi öğrendi hem de Allah'ın verdiği aklı ile bu Kazaklardan ayrıcalıklı dahi bir kişi idi."


Ahmet Baytursunov:


"Kazaklann baş ozanı Abay Kunanbayev'dir. Kazaklar arasında, eski ya da yeni zamanlarda, bizim bildiğimiz ondan büyük ozan yok."


Mirjakıp Dulatov:


"Zerre kadar şüphe etmiyoruz, Abay'ın öldüğü günden ne kadar uzaklaşırsak, ruhuna o kadar yakınlaşınz. Daima bu hâlde durmaz, halk aydınlanır, sanata-bilime doyup-kanar. O günlerde Abay'ın değeri günden güne artar. Halk, birinci şairimiz diyerek kabrini sık sık ziyaret eder, halk ile Abay'ın arası güçlü aşkla birbirine ulanır. O günleri biz göremeyiz, fakat bizim ruhumuz sezer, sevinç duyar."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.