Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?

Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Demokrasi, hızlı bir yayılış içinde dünyada; onunla yarışır başka bir yönetim biçimi de yok; tek referans o! Bizimse, bir yarım yüzyılı aşkın süredir, gündemimizde; onun kavgasını yapıyoruz.
Nasıl bir demokrasi istiyoruz?
Halka, toplumu yönetecek olanları belirleme olanağı sağlayan sıradan bir seçim oyunu mudur demokrasi; yoksa, ondan da önce, siyaset arenasında gerçek bir fikir özgürlüğünün örgütlenişi mi? Demokrasi, yurttaşları temel hak ve özgürlüklerle donatmanın arkasındadır; hayvan haklarını da içerecek midir bu? Sadece bir tartışma platformu mudur demokrasi; yoksa, daha da genişliğine, toplumun ve doğanın nimetleri kadar güzelliklerini de adilce bölüşme düzeni mi? Demokrasi, günümüzde evrensel bir değer olup çıkmışsa, toplumları ve dünyayı daha insanca kılmada yol açtığı umutlar yüzünden değil mu bu?
Bu kitap, çağımızın gerçeklerinin yanı sıra, 200 yıla yaklaşan "Aydınlanma" hareketimizin verilerinden yola çıkarak bu sorulara eğiliyor; Türkiye'de demokrasinin yeniden kurulması kaygasında, temel doğruların altını bir kez daha çizerken, kendimize özgü sorunlarımızı da belirtiyor.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.