Nazif’in Düğmeleri
% 31indirim

Nazif’in Düğmeleri

 • 18,00 TL12,42 TL

  hopi kampanyası
  0,62 Paracık
 • Tedarik Süresi 2 iş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tenzile Güler: •  1964 yılında Bursa'nın İznik İlçesi, Çakırca köyünde doğdu.

 •  Kız Enstitüsü Dikiş Nakış Bölümü mezunudur.

 •  1968 yılında giiti Almanya'da ilerleyen yaşına rağmen Hemşirelik Okulu'ndan mezun olarak babasının ve kendisinin isteğini yerine getirmiş, Huzurevi Hemşireliği yaparak 2003 yılında emekliye ayrılmıştır.

 •  Şu anda, yaşamını zaman zaman vatanı olan Türkiye'de zaman zaman Almanya'da sürdürmektedir.

 •  Nazif'in Düğmeleri adlı kitabı yazarın yedinci eseridir.


Nazif'in Düğmeleri Selanik'ten İznik'e, İznik'ten Almanya'ya devam eden bir yaşam öyküsünü anlatırken, 1925'ten başlayarak günümüze dek uzanan Türkiye'nin yakın tarihine de tanıklık ediyor. Bu süreçte Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Selanik'ten İznik'e gelen türklerin İznik'i kendilerine vatan edinmeleri hakkında birinci elden bilgi ediniyoruz. Ardından yakın tarihimizde çok önemli bir yeri olan başka bir göç süreci, 1960'larda başlayan Türklerin Almanya'ya yerleşmeleri, oraya uyum sağlamaları, kendilerini kabul ettirmeleri ve bu kez orada bir hayat kurmaları anlatılıyor. Bu yıllar süren yolculuğun asıl kahramanları olan Nazif'in Düğmeleri ile biz de zaman içinde yolculuk ediyor ve o günleri gözlerimizin önünde canlandırabiliyoruz. nazif'in Düğmelerinden hikayelerini dinlerken her gün haşır neşir olduğumuz düğmelere bambaşka gözlerle, kendi hayatlarımızın sessiz tanıkları olarak bakmaya başlıyoruz.


Nazif'in Düğmeleri verdiği tarihsel bilgiler dışında evrensel insan psikolojisine de okuyucular için bir pencere açıyor. Bize insanı insan kılan, yüzyıllardır değişmeyen duyguları hatırlatıyor. Nazif'in Düğmeleri Selanik'te söylenen Türkçe ve Yunanca ağıtlarla dil, din, ırk farkı gözetmeyen dostlukları ve sevgileri, Mübadele yıllarındaki gelinlerin geride bıraktıkları çeyiz sandıkları ile vatan hasretini anlatıyor bize. Belki de Nazif'in Düğmeleri'nin yıllar süren kendi hikayesinde bize anlatmak istediği şey insanoğlunun ayrılıklar karşısında ne kadar üzülse de dimdik ayakta kaldığı ve her yeni koşula uyum sağladığıdır.


- Uzman Psikolog Özlem Ece Demir
Chicago Üniversitesi Araştırma Görevlisi


Huzurevi Biyografileri

Huzurevi Biyografileri

Tenzile Güler

10,35 TL
Sevgi Kuşağı

Sevgi Kuşağı

Tenzile Güler

9,66 TL
Yorgun Anne

Yorgun Anne

Tenzile Güler

6,9 TL
Yüreğimin Dili Kalemim Oldu

Yüreğimin Dili Kalemim Oldu

Tenzile Güler

9,66 TL
Çıplak Ayaklı Çocuk

Çıplak Ayaklı Çocuk

Tenzile Güler

8,28 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.