Ne Ders Olsa Veririz : Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşmesi
% 19indirim

Ne Ders Olsa Veririz : Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşmesi

Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşümü
  • 23,50 TL19,04 TL

    hopi kampanyası
    0,95 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“En az 16 saat ders yükü, kart basma, projeler, danışmanlıklar... burada hem sekreterlik yapıyoruz, hem memurluk yapıyoruz... hem de bir kolej öğretmeni gibi olabildiğince çok derse giriyoruz. Araştırmaya zaman kalmıyor. (...) Yaratıcı projelerime maddi manevi destek alamıyorum.”


“Ümit ediyorum doçentlikten sonra biraz rahatlayacağım. Alıştım yani bu şartlara. (...) Depresyona girecek kadar değil... Birkaç saat, bir gün sürüyor belki. Öyle beni fiziksel olarak hasta edecek, bunaltacak, moralimi bozacak, ağlatacak boyutlara ulaşmıyor, ama... hani okuyoruz duyuyoruz ya oraya gelebilir diye o yüzden söyledim.”


Akademisyenlik, “sözde” saygın bir meslek; akademisyenliğe adım atanlar, hem bu saygınlığın, hem de kendi entelektüel ilgilerinin peşinden gidiyorlar. “Gönüllü bir çilecilik ve adanmışlıkla” giriyorlar bu yola. Ancak akademik “iş”te, ağır bir emek sömürüsü ve güvencesizlik var. Çalışanları manen de kemiren, hiçleşme duygusuna gark eden bir emek süreci var.


Aslı Vatansever ve Meral Gezici Yalçın, “sözde” vakıf üniversitelerinde doruğa varan bu prekarizasyon sürecini inceliyorlar. Ayrıntılı tasvirlerle, kapsamlı görüşmelere dayanarak ve analitik bir bakışla... Alışma, umursamama, kabullenme mekanizmalarını, sınıf bilincinin ve örgütlenmenin önündeki engelleri de mercek altına alarak...


Yorum Sayısı: 1

Türkiye'deki çoğu vakıf üniversitesinde eğitimin eğitim için yapılmadığını az çok biliyorduk ama bu kitabı okuyunca bir bilim yuvasının nasıl ticarileştiğinin anlatıldığı, eğitimin bir diploma için nasıl kötüleştiğini ve bu durumdan en çok etkilenenlerden biri olarak akademisyenlerin yaşadıkları zorlukları bu kitapta görmek mümkün.

G
Gülnihal Topay  -   08.03.2016