Neden Savaşıyoruz
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir ülke başka bir ülkeyle niye savaşır?
İki ülke arasında savaşı başlatan unsurlar nelerdir?
Savaşa kim karar verir?
Savaşlara neden olan yöneticilerin kişisel kapris ve hırsları mı yoksa ekonomik ve sosyal koşullar mı? Savaş gerçeğini antropolojik, psikolojik ve sosyolojik nedenlerle açıklamak mümkün! Ancak insanoğlunun, hatta tüm canlıların şiddet eğilimlerinin bir sonucu olarak değerlendirmek de mümkün. Peki, savaşın görünür nedenlerinin dışındaki etkenleri neye göre belirlemeliyiz? Örneğin Birinci Dünya Savaşı'nın nedenini salt milliyetçi bir Sırp'ın Avusturya-Macaristan veliahtını öldürmesine ya da İkinci Dünya Savaşı'nın nedenini Hitler'in saldırganlık eğilimlerine indirgemek ne derece doğru?

Elinizdeki kitap, savaşların ardındaki sosyal ve ekonomik nedenlerin yanı sıra insanoğlundaki şiddet eğilimlerini ve kültürel faktörleri dikkate alarak "Neden Savaşıyoruz" sorusuna yanıt arıyor.

Exeter Üniversitesi Tarih Kürsüsü'nden Prof. Jeremy Black'in 17. yüzyılın ortalarından itibaren kronolojik bir sırayla incelediği savaşlara 'anatomik bir inceleme' de denilebilir. Batı'da ve Doğu'da imparatorlukların yükseldiği bu dönemde pek çok coğrafyada yaşanan savaşlar tek tek mercek altına alınarak bugünkü savaşlara zemin hazırlayan etkenler ortaya çıkarılıyor.

Tarih sahnesine büyük savaşçı olarak adını yazdıran Büyük İskender ve Cengiz Han'dan, Viyana kapılarına dayanan Osmanlı'ya kadar pek çok imparatorluk ve kültürün savaştan ne anladığına, nasıl savaştığına ve savaşların gerçekten neden çıktığına dair derinlikli bir çalışmayla karşı karşıyayız.

Eğer kendisiyle barışık ve sağlıklı bir toplum yaratmanın ön koşulu olarak tarih bilincini görüyorsak, Black'in 'şavaşların' neden-sonuç ilişkilerini objektif bir yaklaşımla değerlendirdiği bu çalışması, tarihçilerin olduğu kadar toplum psikolojisi ve sosyolojisi alanında çalışanların da ilgisini çekecektir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.