Neşter ve Madalya
% 28indirim

Neşter ve Madalya

Ya Madalya Ya Ölüm
  • 24,00 TL17,28 TL

    hopi kampanyası
    0,86 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Neşter ve Madalya, spor tarihimizde bugüne kadar aşılamamış iki büyük başarının, 1948 Londra ve 1960 Roma Olimpiyatları’nın romanıdır. Celal Atikler, Yaşar Doğular, Nasuh Akarlar, Mersinli Ahmetler bir zamanlar birer kahraman gibiydiler ülkemizde. Hala yaşayan bir kuşak; büyük kentlerin işlek sokaklarını, caddelerini; gazinoların, panayır yerlerinin, fuarların, köy kahvelerinin, köy odalarının duvarlarını süsleyen şampiyonların ay yıldızlı mayoyla çekilmiş fotoğraflarını iyi anımsayacaklardır; parça parça, çizgi çizgi, nakış gibi işlenmiş düzgün vücutlarında bir ulusun gücünü görürdük. Biz bugün kendi efsanelerimizi unutsak da, onların güçleri Batı’da da “Türk gibi kuvvetli”, “Kara saçlı kuvvet ilahları” gibi sözlerle yankı buldu; Hollywood yıldızlarının, kralların, prenslerin, prenseslerin hayranlığını kazandılar.


Londra 1948 acaba tesadüf müydü tartışmalarının sürüp gittiği yıllarda, onların öğrencileri Ahmet Bilek, Hasan Güngör, Mithat Bayrak, İsmet Atlı, Mustafa Dağıstanlı, Müzahir Sille ve Tevfik Kış, 1960 Roma Olimpiyatları’nda daha büyük bir zaferin kahramanları oldular. Roma şampiyonları sevinçlerini, zaferlerini Londra kahramanlarının omuzlarında kutladılar. Bundan 54 yıl önce yaşanan, hâlâ aşılamamış olan bu ikinci başarı müthiş bir gurur tablosuydu, ulusal marşımız tarihi Basilica’anın taş duvarlarında yedi kez çınladı.


Kemal Ateş, dört yılı bulan titiz bir çalışmayla bu iki büyük zaferi yaratanların yaşamlarını araştırdı, yüzlerce kişiyle konuştu; Denizli, Adana, Yozgat, Samsun, Eskişehir, Antalya bölgelerini dolaşarak onların hikâyelerini dinledi, yaşayan şampiyonlarla uzun görüşmeleri oldu. Araştırmayla geçen bu dört yıla, yazarın gençliğinde adı geçen şampiyonlarla aynı mindere ter döktüğü yılların birikimi de eklenirse, kitabın nasıl bir emek ürünü olduğunu daha doğru anlamış oluruz...


Türk Dili

Türk Dili

Kemal Ateş

24,36 TL
Öğretemediğimiz Türkçe

Öğretemediğimiz Türkçe

Kemal Ateş

13,44 TL
Saklı Sözlük

Saklı Sözlük

Kemal Ateş

12,24 TL
Dil Hurafeleri

Dil Hurafeleri

Kemal Ateş

11,76 TL
Güzel Konuşma ve Yazma

Güzel Konuşma ve Yazma

Kemal Ateş

2,76 TL
Küskün Fotoğraflar

Küskün Fotoğraflar

Kemal Ateş

5,88 TL
Toprak Kovgunları

Toprak Kovgunları

Kemal Ateş

19,32 TL
Türkçem Mahzun Ben Mahzun

Türkçem Mahzun Ben Mahzun

Kemal Ateş

9,24 TL
Veresiye Defteri

Veresiye Defteri

Kemal Ateş

17,64 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.