Nikola Tesla Kendini Anlatıyor
% 31indirim

Nikola Tesla Kendini Anlatıyor

  • 10,00 TL6,90 TL

    hopi kampanyası
    0,35 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dünyanın en önemli bilim insanlarından birisi olarak kabul edilen Nikola Tesla bu kitabında kendi kaleminden hayatını anlatıyor; çocukluğundan, eğitiminden, icatlarından, rakiplerinden bahsediyor. Tesla'nın hayatını okurken, sıra dışı bir dahinin yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz.


“Ben asıl işi yapmak için hiç acele etmem. Bir fikrim olduğunda önce onu hayalimde geliştirmeye başlarım. Konstrüksiyonu değiştiririm, geliştiririm ve cihazı ilk önce zihnimde çalıştırırım. Benim için, türbinimi aklımda ya da atölyemde çalıştırmak aynı şeydir. Eğer dengesizlik varsa notlarımı alırım. Arada hiçbir fark yoktur, sonuçlar aynıdır. Bu şekilde, bir fikri hiçbir şeye dokunmadan hızlıca geliştirebilir ve mükemmel bir hale getirebilirim. Eğer zihnimde icadımla ilgili düşünebildiğim her şeyi yaptıysam ve hiçbir yerde hata görmüyorsam, beynimin bu ürününü somutlaştırabilirim. Cihazım da çalışmasını düşündüğüm şekilde çalışır ve tüm deney süreci planladığım şekilde gerçekleşir. Yirmi yıl içinde bir kere bile aksama olmadı. Neden olsun ki?”


Nikola Tesla, Nikola Tesla Kendini Anlatıyor eserinde insanlara ilham verebilecek olan hayat hikayesini kaleme alıyor. Yazar, bu eserinde hayatındaki anılarını, hayatta koyduğu hedeflerine ulaşmak için göstermiş olduğu azmi, her insanın yaşamında olduğu gibi kendi yaşamındaki tuhaf takıntılarını ve daha birçok şeyi kaleme almıştır. Yazar, bir bilim adamı olduğu için özellikle bilim dünyasına merakı olan insanlar, bir bilim adamının ömrünü nasıl geçirdiği konusunda fikir sahibi olmak için bu eseri mutlaka okumalıdır.

Nikola Tesla, Nikola Tesla Kendini Anlatıyor eseri sizi etkileyecek ve hayata bakış açınızda bir takım değişiklikler yapmanızı sağlayacaktır. Bu eseri okurken bir dehanın ne kadar da ilginç alışkanlıklara sahip olduğunu görecek ve şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacaksınız. Yazarın yaşam hikayesinde özellikle dünyanın en zengin kişisi olma fırsatı varken insanlık adına tüm maddiyattan vazgeçerek bunu elinin tersiyle itmesi ve tek hedefini insanlığa hizmet olarak belirleyip, bir otel odasında hiçbir maddiyata sahip olmadan yaşama veda etmesini okurken çok etkilenecek ve gözlerinizden akan yaşa hakim olamayacaksınız. Ayrıca bu eseri bir başkasının değil, bizzat yazarın kendisinin kaleme alması esere ayrı bir değer katıyor.

Nikola Tesla, Nikola Tesla Kendini Anlatıyor eserinde kendisini yüzeysel olarak anlatmak yerine çok samimi duygularla anlatıyor. Ancak yapmış olduğu icatlarda biraz fazla teknik detaya girmesi kelimeleri kavramakta güçlük çekeceğiniz için sizi biraz sıkabilir. Yazar, eserinde hayatının sadece belli bir dönemini ele almamıştır. Bu eserinde çocukluğundan başlayarak, almış olduğu eğitime, yapmış olduğu icatlarından, kendine rakip olanlara kadar birçok konuya değiniyor. Yazar, bu eserinde hayatta yapacakları hiçbir işi aceleye getirmemelerini, sabırlı olmalarını, işleri önce zihinde tasarlayarak bir plan ve program çizmek gerektiğini ve bu plan ve program çerçevesinde hareket edildiği takdirde başarının kendiliğinden geleceğini söyleyerek okurlarına başarının yol haritasını çiziyor. Bilim dünyasının en önemli isimlerinden olan yazarın hayat hikayesi insanların yaşamına değer katacak türdendir.

Nikola Tesla, Sırp asıllı olup, 1856 yılında dünyaya gelmiştir. Elektrik Mühendisi olan yazarın fizik ve matematik üzerine çalışmaları vardır. Yazar, felsefe üzerine de eğitim almıştır. Yazar, yapmış olduğu icatlar ile 19. ve 20. Yüzyılın en önemli icatçıları arasında yer alır.

Yorum Sayısı: 2

Tesla'yı Tesladan dinlemenizi sağlayacak kısacık ama çok etkili bir kitap. Konuya veya Teslanın kişiliğine dair merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   22.02.2016

Nikola Tesla, Nikola Tesla Kendini Anlatıyor eserinde ağırlık olarak buluşlarını gerçekleştirmesinde kullandığı bilimsel kuramları okurlarına ifade etmiştir. Bu açıdan sıkıcı bir eser sayılabilir. Deliler ile dehaların davranış tarzları birbirine çok benzer. Mesela Einstein, dilini dışarı çıkartarak kendisini ifade etmiştir. Yazar, eserinde delilik ile dehalık arasında fark edilmesi çok zor olan ince bir çizgi olduğunu anlatmaya çalışarak bu duruma mantıklı bir açıklama getirmiştir. Eseri...devamını oku

N
Neriman Şener  -   20.06.2016