Nizamülmülk'ün Öldürülüşü
% 28indirim

Nizamülmülk'ün Öldürülüşü

  • 12,00 TL8,64 TL

    hopi kampanyası
    0,43 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Her kitabında şaşırtıcı konuları işleyen Ahmet Yıldız, uzun bir aradan sonra yine bambaşka öykülerle okurun karşısına çıkıyor. Borges, Umberto Eco, Amin Maalouf ya da Calvino'nun tarihle beslediği yazınsal tad, bu öykülerde, Türkçenin olanaklarıyla bize özgü bir sentez oluşturuyor.

Yakın ya da uzak tarih, geçmiş ya da şimdiki zaman ayrımı yapılmadan insanın yaşadığı her trajedi kayda geçiriliyor ve okura sonsuz dünyalar sunuluyor. Sert, hüzünlü ama derin düşünceler yaratan, oldukça şaşırtıcı, bir o kadar da sürükleyici öyküler insanoğlunun ölüm karşısında kaldığı çaresizliğe isyanı anlatırken, her edebiyat metninin birer tarih meni olduğunu da savlıyor.

Gezi direnişinin içinde bir şaşkın profesörden Arap-Hazar savaşlarına, Eski bir Uygur metninde bulunmuş Buda öyküsünden Nâzım Hikmet'in Şeyh Bedreddin Destanı'nı yarattığı geceye, Enver Paşa'nın ölüm anından Nesturilerin Asya maceralarına, Hazar Kağanının toplantı salonundan yazar Muzaffer Buyrukçu'nun son nefesini verdiği ana, Papa Urbanus'un Haçlı Seferleri'ni başlatan ünlü konuşmasından 12 Eylül faşizminin zindanlarında bir gencin yaşadıklarına, Sultan Alparslan'ın ölümünden Nizamülmülk'ün öldürülüşüne dek değişik konuları işleyen öyküler, dilimizin zenginliğinin ustaca kullanışıyla ölümsüz birer anlatıya dönüşüyor.

Kitaptaki "Yaratma Gecesi" adlı öykü, 2012 Homeros Ödülleri Tarık Dursun K. Öykü Ödülü Birinciliği kazanmıştı.
(Tanıtım Bülteninden)


Yorum Sayısı: 4

Bu güzel öyküleri yazdığınız için, Türk edebiyatının gücünü gösterdiğiniz için bize umut verdiniz... Papa Urbanus öyküsüne hele bayıldım...

A
A. Hayri Özgün  -   06.09.2014

Teşekkür Ahmet Yıldız... Teşekkür Kaynak yayınları... Özellikle Papa Urbanus ve III. Yahbalaha'nın Torunu öykülerine bayıldım... Diğer öyküler de çok güzel...

A
A. Hayri Özgün  -   29.08.2014

Çok iyi bir kitap.. mükemmel akıcı bir dil ve de... Hiç aklınıza gelmeyecek ama bilmeniz gereken ilginç konular. İnsana başka bu denli ironik nasıl bakılır? Aldığıma sevindim. Yazarın yeni kitaplarını merakla bekliyorum.

A
A. Hayri Özgün  -   28.08.2014

Özellikle III. Yahbalaha'nın torunu ve Papa Urbanus'un Haçlı Savaşları'nı başlatan konuşmasının öyküsüne bayıldım... Kalemi çok sağlam bir yazar... Mutlaka okuyun ve bambaşka dünyalara gidin..

Z
Zekiye Apa  -   27.08.2014