Nora: Bir Bebek Evi Hedda Gabler Rosmersholm

Nora: Bir Bebek Evi Hedda Gabler Rosmersholm

İbsen Oyunları / İki
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu ciltte bir araya getirilen oyunlarda itina ile kurulmuş üç burjuva ailesi, çok sevilmiş ve istenmiş üç kadın (Nora, Hedda, Rebecca) o kadınlarla geçeceği hayal edilmiş üç evlilik hayatı ve üç kadının kendi seçimleri ile belirlenmiş sonları var. Oyunları birlikte okumayı sağlayan bir küçük kurmaca anahtar da oyunların adında saklı olabilir: kimsenin soyadını taşımayan (ve uzun yıllar Avrupa’daki kadın hareketinin sembolü olarak görülmüş) Nora, kocasınınki ile değil de babasının soyadı ile ait olduğu oyuna adını veren Hedda ve Rebecca’nın Rosmer ile evlenerek evsahibeliğine “terfi ettiği” Rosmersholm, Rosmer malikanesi.

Ibsen’in yüzüncü ölüm yıldönümünde yayımlanan Ibsen oyunlarının ikinci cildindeki oyunlar, yeni çevirileri ile sunuluyor okura. Türkiye’de Ibsen’in tanınmasını sağlayan bu oyunlar, Ibsen tiyatrosunun teknik özelliklerini anlamak açısından da önem taşıyor. Oyunların özellikle de kadın kahramanlarının yazıldıkları günden bu yana dramaturginin, psikolojinin, felsefenin ve sosyolojinin terimleriyle defalarca yeniden ele alındığı, oyunların dünya sahnelerinde birbirinden çok farklı yorumlar hatta kimi durumlarda yeniden yazımlarla sahnelendiği gerçeği göz önüne alındığında, bu metinlerin yeniden basılması önemli bir kazanç haline geliyor.

Henrik Ibsen (1828 – 1906) `Eleştirel gerçekçi` edebiyat anlayışının tiyatrodaki öncüsü, çağdaş tiyatronun kurucularından,Norveç`li oyun yazarı ve şair.

Mali bunalıma düşmüş Norveçli bir tüccarın oğlu olan Ibsen, Kristina’ya girerek üniversite adayları için düzenlenen eğitim kurslarına katılır. İlk oyunu Catiliana’yı 1850’de yazar. 1851’de Bergen’de Den Nationale Scene’ye Sahne Ozanı olarak atandıktan sonra oyun yazarlığı daha ağırlık kazanır. 188 oyunun sahnelenmesinde yer alır. Norveç Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni olur. Tiyatro iflas edince maddi güçlükler yaşar ve kendisine yardım bağlanması için Meclis’e başvurur. 1863’te Norveç’te Kristiana Tiyatrosu’nda sanat danışmanı olur; burs için yine hükümete başvurduğunda kendisine “burs değil, iyi bir dayak gerektiği” yanıtını alır. Tatlı İsteyenler adlı oyunun başarı kazanması üzerine hükümet yurt dışına geziye gidebilmesi için kendisine bu sefer mali yardımda bulunur. Dönemin en ünlü yazarı Bjornson’dan mali destek görerek 1864’te İtalya’ya gider ve zaman zaman Norveç’e dönse de 27 yıl yurt dışında kalır.

Batı tiyatrosu üstünde derin etkiler bırakan ve dram sanatının en büyük ustalarından sayılan Ibsen, kendi konumunu şu sözlerle yansıtır:

“Yeni bir evrenin yaratılışına katkısı olanların başında geldiğim söyleniyor. Bense, tam tersine, yaşadığımız çağın birçok nedenden ötürü ancak bir takım yeni şeyler doğurabilecek, sona ermiş bir çağ olarak nitelenebileceğine inanıyorum.”

19. yüzyılın diğer büyük oyun yazarları gibi romantik, bireyci ve anarşist bir dünya görüşünün etkisinde yapıtlar vermiş olan Ibsen, yazdığı eleştirel gerçekçi oyunlarda toplum bireylerinin yanılsamalarını, nevrotik ve ruhsal çalkantılarını açığa sermiş; bireyin boşa çıkan yaşam uğraşını, toplumun dış yüzü ile iç yüzü arasındaki karşıtlığın yol açtığı çelişkilerin üstesinden gelemeyişini irdelemiştir.

Başlıca Eserleri:

Peer Gynt -1867

Nora:Bir Bebek Evi -1879

Hortlaklar -1881

Bir Halk Düşmanı -1882

Yaban Ördeği -1884

Rosmersholm -1886

Denizden Gelen Kadın -1888

Hedda Gabler -1890

Yapı Ustası Solness -1892

John Gabriel Borkman -1896

Biz Ölüler Uyanınca -1896


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.