Öğrenciler İçin Etkili Çalışma ve Öğrenme Rehberi

Öğrenciler İçin Etkili Çalışma ve Öğrenme Rehberi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eğitim-Öğretim yaşamı boyunca öğrenci iki ana etkinliği gerçekleştirmek zorundadır. Bunlardan birincisi bilgi depolama, ikincisi ise bu bilgilerle gerektiğinde işlem yapabilmektir.
Öğrencinin belleğinde bilgiler ve problem çözme becerisi ÖSYS ve OKS sınavlarında çok önemlidir. Bu rehber kitap 'etkili öğrenme', 'etkili çalışma' ve 'problem çözme' becerinizi geliştirmeniz amacıyla hazırlnmıştır: Beyninizin işlevlerini tanımanıza ve etkin bir programlama gücü geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bununla bellek, hatırlama, tekrar, dinleme, izleme, okuma hızınızı, sayısal ve sözel yeteneklerinizi tanıyacak, daha büyük bir motivasyonla kendinizi üstün başarılara taşıyacaksınız.


Her anne ve baba, çocuğunun okul hayatında başarılı olmasını ve iyi bir yerlere gelmesini ister. Bunun için çocuğun okuluna destek olsun diye maddi gücü yetiyorsa çocuğuna özel ders aldırır ya da dershaneye gönderir. Ancak çocuklar, anne ve babaların, bu gayretlerine rağmen başarısız oluyorsa o zaman ortada bir sorun var demektir. Bu sorunda çocukların etkili ders çalışma ve öğrenme yollarını bilmemesidir. Anne ve babalar, bunu hiç hesap etmeden, çocukları başarısız oluyorsa hemen çocuklarını suçlamaya ve yargılamaya kalkar. Bu ise çocukların var olan başarısının daha da düşmesine neden olur. Öğrenciler İçin Etkili Çalışma ve Öğrenme Rehberi çocukların bu sorunlarını çözmek ve başarı seviyelerini yükseltmek için hazırlanmıştır.

            Toplumumuzda öğrencilerin ders çalışıp çalışmadığı, odasında ders çalıştığı süreye göre belirlenir. Bir öğrenci, okuldan geliyor ve odasına çekilip harıl harıl ders çalışıyor ise bu öğrenci toplumun gözünde çalışkan bir öğrencidir. Bir öğrencide okuldan geliyor ve yalnızca iki saat ders çalışıyor ve geri kalan zamanlarını oyun oynamak gibi değişik faaliyetlerle değerlendiriyorsa bu öğrencide toplumun gözünde tembel bir öğrencidir. Peki, karne notları incelendiği zaman tembel öğrencinin notları, çalışkan öğrencinin notlarından yüksek ise çok çalışan mı tembel oluyor, yoksa az çalışan mı? Toplumumuzun artık bu kalıplaşmış değer yargısını yıkması ve çocuklarının başarılarının çok ders çalışmakla değil, etkili ders çalışmakla mümkün olacağını kavraması gerekir. Bunun içinde Öğrenciler İçin Etkili Çalışma ve Öğrenme Rehberi gibi eserleri hem kendileri okumalı hem de çocuklarına okutarak etkili ders çalışma yöntemlerini beraber öğrenmelidirler.

            Öğrenciler İçin Etkili Çalışma ve Öğrenme Rehberi eseri çocuklara etkili ders çalışma yöntemlerini öğretmenin yanında çocukların problem çözme kabiliyetinin gelişmesini de sağlıyor. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra başarılı olmanın en önemli şartlarından birinin pozitife konsantre olmak olduğunu anlıyorlar. Çünkü başarısızlık düşüncesi öğrencinin stres yapmasına ve dersleri iyi kavrayamamasına neden olur. Bu eserin içeriğinde dört işlemi öğrenmeye yeni başlayan öğrenciler için dört işlemin pratik yolları, hızlı okumada zorlanan öğrenciler için hızlı okuma teknikleri, ders çalışırken zaman israfını önlemek için zamanı verimli kullanma teknikleri ve her öğrencinin anlama kapasitesi farklı olduğundan her öğrencinin farklı programlar üzerinden ders çalışması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.

Yorum Sayısı: 1

Öyle öğrenciler vardır ki öğrenim hayatı içerisinde çok yoğun çalışmasına ve gayret sarf etmesine rağmen başarıyı yakalayamamaktadır. Bunun nedeni ise öğrencinin zekasından değil, etkili çalışma yöntemlerini ve beynini nasıl kullanacağını bilmemesinde kaynaklanr. Bu durumda gösteriyor ki etkili çalışmaktan daha çok bilinçli çalışmak önemlidir. Öğrenciler İçin Çalışma ve Öğrenme Rehberi eseri ise öğrencilere bilinçli çalışma yöntemlerini öğreterek onların verimini %100 değil, %300 artırmayı...devamını oku

A
Ayla Hendek  -   25.06.2016