• Okul Çağı Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçekleri El Kitabı
    Okul Çağı Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçekleri El Kitabı
    Okul Çağı Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçekleri El Kitabı

Okul Çağı Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçekleri El Kitabı

(CBCL, YSR Ve TRF) Achenbach Ampirik Temelli Değerlendirme Sistemi (Aseba)

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kanıta dayalı çocuk ruh salığı hizmetlerinin yapılandırılmasında, epidemiyoloji araştırılmalarla duygusal ve davranışsal bozuklukların sıklığının ve nedenlerinin saptanıp koruyucu-geliştirici, tedavi ve rehabilite edici ruh sağlığı programlarının geliştirilmesi için  standart, geçerli ve güvenilir ölçme araçlarına gereksinim duyulmaktadır.

Ülkemizde gerek klinik gerekse epidemiyolojik araştırmalar düzeyinde çocuk ruh sağlığı hizmetlerine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan bu el kitabında, dünyada “ Achenbach Ampirik Temelli Değerlendirme Sistemi “ olarak bilinen, farklı disiplinlerden profesyonellere çocuk ve gençlerin yeterli ve uyum işlevleri ile sorun davranışlarını kısa sürede ve etkili bir biçimde değerlendirme kolaylığı sağlayan, okul çağı (6-18 yaşlar ) formlarının 21. Yüzyıl baskısının tanıtımı yapılmıştır. Bu sistem, çocuk ruh sağlının değerlendirmede günümüzde altın standart olarak kabul edilen çoklu bilgi kaynaklarına dayanmaktadır.

Formlar, 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği ( CBCL/6-18), Gençler İçin Kendini Değerlendirme Ölçeği (YSR/11-18) ve Öğretmen Bilgi Form ‘sur (TRF/6-18). Ölçeklerin, objektif puanlama olanağı sağlaması, verilerin kolaylıkla toplana bilmesi, karşılaştırabilmesi, tekrarlanabilir olması ve sadece sorunlara değil çocuk ve gencin güçlü yanlarına ve yeterlik alanlarına da yönelmesi nedeniyle, kuruluşlar ile ruh sağlığı araştırmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu güne kadar ASEBA okul – çağı formlarının 85’den fazla dilde çeviri ve uyarlaması yapılmış ve farklı kültürlerde 6500’ün üzerinde araştırma yayınlanmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.